Got 0 bytes response, method=default Response decode error Eucharystia z okazji 1050. rocznicy chrztu polski oraz 35. rocznicy pacyfikacji KWK „Wujek”

M.in. Prezydent Katowic dr Marcin Krupa, Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, prezes Katowickiego Holdingu Węglowego Zygmunt Łukaszczyk uczestniczyli w Eucharystii sprawowanej w brynowskim kościele. Witając wszystkich ks. proboszcz Ireneusz Tatura cytując List Pasterski na 1050 rocznicę chrztu Polski powiedział: „Myśląc o konsekwencjach chrztu Mieszka, możemy mówić o narodzie ochrzczonych, o chrzcie narodu, a więc również o chrzcie Polski”. Nawiązał do faktu, że już jutro rozpoczną się w Gnieźnie centrale uroczystości związane z obchodami Chrztu Polski.
Stwierdził, że gromadząc się w świątyni upamiętniającej śmierć górników z „Wujka” wspomnienie chrztu ma szczególne znaczenia. - Sejmik śląski ogłosił ten rok, rokiem pamięci górników z „Wujka”. W czasie tej Eucharystii pragniemy modlić się za pomordowanych górników „Wujka” – mówił proboszcz.
Metropolita katowicki zachęcił wszystkich zebranych w kościele w czasie homilii do dziękczynienia za przyjęty chrzest. Zaprosił również wszystkich do tego, aby pielgrzymowali duchowo do miejsc, w których zostali ochrzczeni. – Nad każdym z nas – pod znaną datą – zostały wypowiedziane te słowa, które zapoczątkowały naszą indywidualną historię zbawienia. Zostaliśmy włączeni we wspólnotę Kościoła. Odtąd jesteśmy „nowym stworzeniem”, przybranymi dziećmi Bożymi, „uczestnikami Boskiej natury” i świątyniami Ducha Świętego! Przypominamy sobie dar łaski chrztu św. a wraz z nią zdolność do wiary w Boga, do pokładania w Nim nadziei i miłowania Go – mówił.
Nawiązując do przeżywanej 35 rocznicy tragicznej śmierci dziewięciu górników z „Wujka” mówił o zbrojnym ramieniu komunistycznego totalitaryzmu, które zdusiło „ludzi węgla, którzy byli jak pochodnie wolności”. – Zgaśli, na posterunku, jak żołnierze w obronie pracy, chleba, godności i wolności; przede wszystkim w obronie brata – mówił abp Skworc.
Hierarcha wspomniał również o tym, że Sejmik Województwa Śląskiego ustanowił rok 2016 Rokiem Pamięci Ofiar Pacyfikacji KWK „Wujek”. Skupił się na niezwykłym symbolu, który został ustawiony przed kopalnią po męczeńskiej śmierci górników. – Trwa krzyż – świadek i arka górniczego martyrologium. Trwa, a nawet urósł do miary symbolu; trwa, jako niemy a przecież krzyczący oskarżyciel; wołający w imieniu poległych do nieba o sprawiedliwość, a do ludzi o wiarygodne wyjaśnienie kulis dokonanej zbrodni, o obnażenie struktur zła i definitywne wskazanie winnych! – powiedział w czasie homilii abp Skworc.
Metropolita katowicki odwołał się również do symbolicznego zasadzenia dębu, które miało miejsce po zakończonej Mszy św. – Dziś upamiętniamy chrzest Polski i wasz Bracia Górnicy chrzest krwi, dębami, bo jak w 1979 roku powiedział dziś święty Jan Paweł II, trzeba przypomnieć sobie i Europie: „Otóż tego, co naród polski wniósł w rozwój człowieka i człowieczeństwa, co również dzisiaj wnosi, nie sposób zrozumieć i ocenić bez Chrystusa. ‘Ten stary dąb tak urósł, wiatr go żaden nie obalił, bo korzeń jest Jego Chrystus’” – mówił metropolita katowicki.
Do krwawej masakry górników z KWK „Wujek” doszło 16 grudnia 1981 roku. Śmierć ponieśli w wyniku strzałów oddziałów ZOMO oraz pacyfikacji siłami milicji i wojska. Wydarzenia te miały miejsce w związku z podjętym przez górników strajkiem okupacyjnym z uwagi na wprowadzenie w Polsce stanu wojennego.

Tekst i zdjęcia: ks. sk

Przeczytaj: pełny tekst homilii Księdza Arcybiskupa