Got 19995 bytes response, method=default Response decode error Abp Skworc: Jesteśmy powołani, aby błogosławić

katedra

Abp Skworc: Jesteśmy powołani, aby błogosławić

image037Takie słowa skierował metropolita katowicki abp Wiktor Skworc do uczestników Eucharystii w uroczystość Bożego Narodzenia. Celebrował ją w bazylice św. Ludwika i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach-Panewnikach.

Metropolita górnośląski w homilii zachęcał do postawy otwartości na Ducha Świętego. – Trzeba iść do człowieka ze świadomością darów Ducha Świętego, owocujących świadectwem chrześcijańskiego życia a są nimi: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność – mówił.

Zachęcał także do postawy błogosławieństwa, a przez nie do budowania dobra wspólnego, zwłaszcza w naszej Ojczyźnie. – Pamiętajmy też, kiedy będziemy śpiewać w kolędzie słowa „…błogosław Ojczyznę miłą”, że i my jesteśmy powołani, aby błogosławić – ubogacać Ojczyznę naszymi postawami, naszą pracą, naszymi dobrymi czynami, naszą wytrwałą nadzieją, tworzeniem dobra wspólnego, które mają swoje źródło w nauczaniu Jezusa – powiedział do wiernych w Piekarskiej bazylice.

Hierarcha zachęcał do wychodzenia naprzeciwko człowiekowi ze świadectwem cierpliwej i łaskawej miłości, która „nie zazdrości, nie szuka swego, wszystko znosi i wszystko przetrzyma”. – W ten sposób, na drodze naśladowania, wstępowania w ślady Chrystusa tajemnica Bożego Narodzenia stanie się dla nas źródłem tworzenia dzieła najpiękniejszego, dzieła świętego życia na wzór Jezusa Chrystusa, który przyszedł, aby służyć i zbawić to, co zginęło – mówił abp Skworc.

Metropolita górnośląski zauważył w homilii, że świat do którego przyszedł i przychodzi Jezus, „wcale nie ułatwia Jego przyjęcia”. W tym kontekście zastanawiał się nad tym „jak przyjąć Bożego Syna?”. W odpowiedzi abp Skworc zacytował Jana Sebastiana Bacha mówiącego, że to „sam Zbawiciel da światło i ostatecznie On sam podpowie człowiekowi jak ma Go przyjmować”.

Msza św. w uroczystość Bożego Narodzenia była sprawowana w bazylice oo. Franciszkanów w Panewnikach. Wewnątrz świątyni znajduje się największa w tej części Europy szopka bożonarodzeniowa budowana wewnątrz świątyni. Mszę św. transmitowała Telewizja Polska z Katowic.

PRZECZYTAJ HOMILIĘ KSIĘDZA ARCYBISKUPA

ks.sk

Arcybiskup

SylwetkaNauczanieKalendarium
kalendarium

POCZTA ELEKTRONICZNA

Nowa poczta

Historia Archidiecezji

historyczna

Galeria

galeria3

Proces Beatyfikacyjny

machaw08

Kalendarz wydarzeń

Instytucje

Duszpasterstwa

Ruchy i stowarzyszenia

Media