Got 0 bytes response, method=default Response decode error Zebranie Fundacji Maksymiliana Kolbego

Zebranie Fundacji Maksymiliana Kolbego

photo

W dniach 30 listopada i 1 grudnia odbyło się w Sekretariacie Niemieckiej Konferencji Biskupów w Berlinie zebranie Fundacji Maksymiliana Kolbego założonej 10 lat temu przez konferencje episkopatów Polski i Niemiec. Uczestniczył w nim abp Wiktor Skworc i ks. prałat Jarosław Mrówczyński, zastępca Sekretarza Generalnego KEP.

W czasie spotkania omówiono 10 letnią działalność Fundacji, która w oparciu o świadectwo św. Maksymiliana Kolbego, że nienawiść i przemoc nie mają ostatniego słowa, służy sprawie przebaczenia i pojednania. Fundacja (…) prowadzi do spotkania, inicjuje dialog prowadzący do przebaczenia i pojednania, działa na rzecz budowy wspólnoty ludzi pojednanych – mówił abp Wiktor Skworc, kierujący pracami Fundacji z ramienia Episkopatu Polski po jednym z posiedzeń zarządu i rady Fundacji Maksymiliana Kolbego. Fundacja daje też świadectwo współpracy i współdziałania pojednanych narodów i siostrzanych Kościołów.

W trakcie spotkania wysłuchano sprawozdań z 10-letniej działalności Fundacji, m.in. o corocznych spotkaniach (Workshop) w Oświęcimiu, na które zaprasza przede wszystkim reprezentantów krajów i narodów europejskich, wchodzących na drogę przebaczenia i pojednania. Spotkana te odbywają się w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu. Tam też odbyły się spotkania (Workshop) oficerów zawodowych z różnych krajów, poświęcone sprawie etycznej formacji żołnierzy.

W 2015 roku Fundacja Maksymiliana Kolbego zorganizowała wystawę z okazji 50-lecia wymiany listów pomiędzy episkopatami Polski i Niemiec. Jej otwarcie miało miejsce równocześnie w Berlinie i we Wrocławiu 18 listopada 2015, dokładnie w 50 tą rocznicę wymiany. Ten fakt stał się znaczącym impulsem procesu pojednania i rozpoczęcia dialogu politycznego.

W trakcie zebrania omówiono również spotkania (Workshop), które miały miejsce w minionych latach w Sarajewie oraz we Lwowie.
Fundacja poświęca też wiele uwagi sprawie pojednania w innych krajach bałkańskich, m.in. w Albanii, gdzie zajmuje się m.in. pomocą dla ofiar przemocy w systemach totalitarnych.

Fundacja powstała z inicjatywy Episkopatu Niemiec w 2007 roku. Z tej strony jej pracami kieruje abp Ludwig Schick, natomiast ze strony polskiej abp Wiktor Skworc. W 2018 roku planowane są spotkania robocze (Workshop), które Fundacja przygotowuje w Oświęcimiu oraz w Albanii.
Przyszłoroczne spotkanie Fundacja planuje w Warszawie.