Got 0 bytes response, method=default Response decode error Warszawa: Abp Skworc otrzymał medal „Benemerenti in Opere Evangelizationis”

Warszawa: Abp Skworc otrzymał medal „Benemerenti in Opere Evangelizationis”

9Podczas gali 50-lecia Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, która miała miejsce na Zamku Królewskim w Warszawie medal „Benemerenti in Opere Evangelizationis” otrzymał m.in. metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

Medal „Benemeranti in Opere Evangelizationis” jest przyznawany przez Kapitułę w czterech kategoriach: za zasługi w dziele misyjnym, pomoc modlitewną i duchową, pomoc materialną i finansową misjom oraz informację medialną. Do kapituły wpłynęło ponad 150 propozycji nagrodzenia różnych osób.

Za szczególne i wybitne zasługi w dziele misyjnym medal otrzymał ks. abp Wiktor Skworc wraz ks. Arcybiskupami, którzy stali na czele Komisji ds. Misji. – Księża Arcybiskupi tworząc Komisję i przewodnicząc jej pracom nadali jej współczesny kształt oraz przywołali do istnienia agendy Komisji takie jak: Biuro Misyjne, Centrum Formacji Misyjnej, Misyjny Instytut Laikatu, MIVA Polska i Dzieło Pomocy „Ad gentes”. Dzięki ich ofiarnej pracy i zapałowi misyjnego Komisji podjęła się dzieła koordynacji animacji i formacji misyjnej – to słowa, które padły podczas odczytywania uzasadnienia przyznania medalu.

- Głoszenie Ewangelii w najdalszych i najbardziej zapomnianych zakątkach świata przypominam nam, że Kościół nie potrzebuje biurokratów, ale misjonarzy z pasją. Trzeba mieć Boży ogień w sercu, żeby poświęcić się głoszeniu Bożego słowa z dala od bliskich – powiedział nuncjusz Apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio cytując Ojca Świętego Franciszka.

Nuncjusz wspominając swoją posługę na różnych placówkach dyplomatycznych wyraził się o polskich misjonarzach z podziwem. - Mogłem oglądać i podziwiać pracę wielu misjonarzy, także pochodzących z Polski, którzy byli całkowicie oddani ewangelizacji i pozostawali szczególnie blisko tych, którzy potrzebowali ludzkiego wsparcia - powiedział. - Spotykamy się w gronie misjonarzy i przyjaciół misji, aby podziękować im wszystkim, aby budować i podziękować im za pracę na misjach – dodał.

W czasie uroczystości głos zabrał także Jan Dziedziczak z Ministerstwa Spraw Zagranicznych. – Chciałbym w imieniu Ministerstwa Spraw Zagranicznych, w imieniu Rządu podziękować wszystkim misjonarzom i misjonarkom za to, że są ambasadorami Polski w świecie (…). To jest coś bardzo cennego, bo nasi misjonarze wchodzą też w miejsca, które byłyby niedostępne dla naszej oficjalnej polskiej dyplomacji (…). Mamy świadomość, że jest to wielki wkład Polski w Kościół Powszechny.

Nagrodę „Benemerenti in Operę Evangelizationis” otrzymał także o. Antoni Koszorz rodem z Czernicy pod Rybnikiem. Jest werbistą, wieloletnim sekretarzem Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, oraz redaktorem czasopism misyjnych i organizatorem Ośrodka Migranta „Fu Shenfu” w Warszawie.

Komisja Episkopatu Polski ds. Misji obchodzi w tym roku Jubileusz 50-lecia swej działalności. Powstała, aby w imieniu Konferencji Episkopatu Polski integrować środowiska misyjne w Polsce, wspierać materialnie i duchowo misjonarki i misjonarzy oraz który ma koordynować animację, formację i współpracę misyjną w Polsce.

ks.sk

Zdjęcie: ks. Krzysztof Biela