Got 0 bytes response, method=default Response decode error Msza św. w intencji zmarłych biskupów i diecezjan

Msza św. w intencji zmarłych biskupów i diecezjan

F476756E F32E 4A24 94E7 43854B5E07ADMetropolita katowicki abp Wiktor Skworc przewodniczył Eucharystii w intencji zmarłych katowickich biskupów oraz zmarłych diecezjan.

W czasie Eucharystii homilię wygłosił ks. Leszek Makówka, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego w Katowicach. – Jak bardzo kogoś kochamy uświadamia nam rozłąka. To właśnie ona odsłania ile w nas jest pokładów uczucia, ile w nas tęsknoty. Żadnej ludzkiej rozłąki nie da się jednak porównać z tajemnicą śmierci, z jej nieodwracalnością, z tą naszą bezsilnością i bezbronnością wobec niej – mówił kaznodzieja.

Ks. Makówka w swojej refleksji odniósł się do faktu, że od wieków człowiek próbuje „oswoić śmierć”. Podkreślił także, że ludzkości od zawsze „towarzyszyło przeświadczenie, że śmierć i wszystko, co jest z nią związane, jest czymś świętym”. W ten sposób odniósł się do obserwowanych w katakumbach starożytnego Rzymu malowideł, „pierwszych znaków uczniów Chrystusa”.

Zastanawiając się nad tym dlaczego być może tam uczniowie Chrystusa szukali schronienia zwrócił uwagę na fakt, że „miejsca pochówku były święte dla wszystkich, były nietykalne”.

Nawiązując do liturgii słowa Dnia Zadusznego zwrócił uwagę, że chrześcijanie również próbują oswoić śmierć, ale wiążą ją z „wieczną Osobą, z Chrystusem, który jest śmiertelnym człowiekiem i wiecznym Bogiem, który przeszedł przez śmierć”.

W czasie homilii ks. Makówka odniósł się także do nowej polichromii umieszczonej w krypcie grobowej oraz architektury samej katedry Chrystusa Króla. – Pod nami, w krypcie, pochowani zostali biskupi katowiccy (…). W krypcie katedry są blisko tego, co dzieje się powyżej. Oczekują Tego, który przychodzi i staje się realny w każdej Eucharystii (…). W krypcie katedry zobaczymy po raz pierwszy namalowane Nowe Jeruzalem, które (…) zstępuje z nieba, schodzi od Boga i sięga nawet do przestrzeni, które mogłyby wydawać się wyjęte spod Jego panowania… - mówił kaznodzieja.

Metropolita katowicki podczas Eucharystii przypomniał postaci wszystkich biskupów katowickich, którzy posługiwali na terenie diecezji katowickiej lub z niej się wywodzą, a swoją posługę biskupią pełnili na terenie innych polskich diecezji.

Eucharystia za zmarłych katowickich biskupów oraz zmarłych diecezjan jest corocznie odprawiana w Dzień Zaduszny w katowickiej katedrze. Jest połączona z modlitwą w krypcie grobowej, która ma miejsce po zakończonej liturgii.

GALERIA ZDJĘĆ WKRÓTCE

ks.sk