Got 0 bytes response, method=default Response decode error Zakończenie tygodnia misyjnego

Zakończenie tygodnia misyjnego

ZTM 8983Eucharystia a po niej spotkanie misyjne i zwiedzanie wystawy pt. „Misyjne poznawanie świata” to elementy, które zakończyły Tydzień Misyjny w archidiecezji katowickiej.

Ks. Grzegorz Wita, wikariusz biskupi ds. misji przewodniczył w parafii św. Apostołów Filipa i Jakuba w Żorach Eucharystii na zakończenie Tygodnia Misyjnego w archidiecezji katowickiej. Zebranym w kościele przypomniał, że Kościół z natury jest misyjny.

Odnosząc się do liturgii słowa zwrócił uwagę na polecenie, jakie daje Jezus swoim uczniom. - Zadanie, jakie nam zostawia Chrystus jest proste: będziesz miłował (…). To wezwanie ma trzy płaszczyzny: miłości do Boga, miłości do bliźniego i miłości do siebie (…) – mówił. – Inwestycja w misje to inwestycja miłości… Dlaczego budujemy afrykańczykom, azjatom kościoły i kaplice? Bo znamy wartość naszej świątyni. Dlaczego fundujemy domy, mieszkania? Bo znamy wartość rodziny. Dlaczego stawiamy proste kliniki? Bo wiemy jak cenna jest opieka lekarska – usłyszeli zebrani w żorskiej świątyni.

Kaznodzieja wskazał także, że często mamy niewłaściwe, błędne podejście do rozumienia przykazania miłości Boga i bliźniego. – To jest często takie negatywne, takie wstrzymujące. Zastanawiamy się czy coś już jest grzechem, czy jeszcze nie. A naszym zadaniem jest po prostu słuchać Jezusa – powiedział.

Ks. Wita przypomniał także, że to właśnie miłość jest tym, co kieruje na szlaki misyjne. – Jednak musi to być miłość właściwa. Jeżeli mamy problemy z sobą, to będziemy mieli problemy z innymi – mówił.

Po zakończonej Eucharystii jej uczestnicy mieli okazję udać się do Muzeum Miejskiego w Żorach, gdzie czekała na nich wystawa „Misyjne poznawanie świata”. W salach wystawowych była okazja zobaczyć pokaźny zbiór przedmiotów w znacznej części przywiezionych przez misjonarzy z Afryki, Azji czy Oceanii.

– Cel tego spotkania to przede wszystkim promocja misji. Jest to też takie „łagodne” zakończenie Tygodnia Misyjnego i pokazanie, że misje otwierają nowe przestrzenie zainteresowania, praktyki… Dlatego spotykamy się w Muzeum Miejskim w Żorach, bo jest to, moim zdaniem, najciekawszy przykład muzealniczy promocji kultur pozaeuropejskich na Górnym Śląsku – mówi ks. Wita. – Dzięki misjom rośnie też pewne poznawanie świata – dodaje.

Na zakończenie Tygodnia Misyjnego organizowane jest spotkanie dla osób zainteresowanych misjami. Wybierane są miejsca, które mają łączność ze sprawami misji. Wcześniej spotkania odbyły się w Śląskim Planetarium oraz Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach.

ks.sk