Got 0 bytes response, method=default Response decode error Abp Skworc wziął udział w Ogólnopolskim Forum Duszpasterskim

Abp Skworc wziął udział w Ogólnopolskim Forum Duszpasterskim

IMG 20170923 111947Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc wziął udział w Ogólnopolskim Forum Duszpasterskim „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”. Zebranym w auli Politechniki Poznańskiej przedstawił założenia i cele programu dupszasterskiego na najbliższy rok.

- Dla Kościoła kluczową jest nie kwestia ilości (wiernych – przyp. red.), ale świętości, jedności Kościoła w Duchu Świętym, jedności doktryny i nauczania moralnego – powiedział do uczestników Kongresu Duszpasterskiego w Poznaniu kard. Robert Sarah, prefekt watykańskiej Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Cyklicznemu wydarzeniu, organizowanemu od lat przez przedstawicieli Akcji Katolickiej, nadano po raz pierwszy wymiar ogólnopolski. W Kongresie uczestniczyli duchowni, przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń z całej Polski oraz członkowie parafialnych rad duszpasterskich z archidiecezji poznańskiej. Wśród prelegentów, oprócz kard. Roberta Saraha, nie zabrakło abp. Wiktora Skworca, metropolity katowickiego – przewodniczącego Komisji Duszpasterstwa KEP oraz posła Marka Jurka, członka Komitetu Wykonawczego Europejskiej Federacji dla Życia i Godności Człowieka „One of Us”. Gospodarzem wydarzenia był abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Hasłem przewodnim Kongresu były słowa zaczerpnięte z Dziejów Apostolskich „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”. Wyznaczają one również refleksję pastoralną programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce na lata 2017-2019.

Pochodzący z Gwinei kard. Sarah w swoim wykładzie poświęconym działaniu Ducha Świętego w życiu chrześcijańskim oraz skutkom wynikającym z przyjęcia sakramentu bierzmowania wzywał do nadziei. – Nie bójmy się (…), jeśli czasami w pewnych miejscach lub w pewnych momentach nasza liczba zmniejsza się do niewielkich, nawet bardzo niewielkich rozmiarów. Nie tego należy się tego bać, chociaż mamy nadzieję, że po kres czasów Kościół rozkwitać będzie bogaty w swoje duchowe dzieci. Ale nawet gdyby tak nie było, pamiętajmy, że najważniejsza nie jest ilość wiernych, lecz ich jakość.

Z kolei abp Wiktor Skworc przedstawił założenia i cele programu duszpasterskiego na najbliższy rok. Zachęcał, aby wierni Kościoła w Polsce na nowo odkryli tajemnicę Pięćdziesiątnicy, a dary Bożego Ducha wpisali w codzienne życie, zarówno rodzinne, jak i zawodowe. Parafrazując słowa papieża Benedykta XVI podkreślił, że Duch Święty pozostaje nadal wielkim Nieznajomym.

Ogólnopolski Kongres Duszpasterski organizowany był w auli Politechniki Poznańskiej. Poprzedziła go Msza św. pod przewodnictwem kard. Roberta Saraha w kościele św. Rocha.

Ks. Roman Chromy