Got 0 bytes response, method=default Response decode error Administratorzy parafii mianowani Proboszczami

Administratorzy parafii mianowani Proboszczami

NMP 3109Z dniem 15 września 2017 roku metropolita katowicki abp Wiktor Skworc mianował dotychczasowych administratorów parafii proboszczami.

Odnosząc się do przypadającego dzisiaj święta św. Mateusza abp Wiktor Skworc nawiązał do znaczenia jego imienia. - Lewi oznacza prezent. W jakimś sensie nowi proboszczowie są prezentem dla parafii - powiedział nowo mianowanym proboszczom metropolita katowicki.

Dotychczasowi administratorzy parafii mieli także okazję do tego, aby podzielić się swoimi spostrzeżeniami z minionego roku dotychczasowej posługi. - Dostrzegam coraz to nowe rzeczy, których się wcześniej nie widziało. Jest to łaska. Nie tylko ja uczę się parafii, ale też parafia uczy się nowego proboszcza - mówił o. Oktawiusz Lamorski OFM z Chorzowa - Klimzowca.

- Udało się stowrzyć nowe grupy parafialne. Powstała grupa wolontariuszy działająca z hospicjum. Rozwija się Żywy Różaniec, mamy nową różę. To wszystko cieszy - powiedział ks. Dariusz Grodoń, który jest proboszczem w Suszcu.

Proboszczowie starają się mocno ożywić życie parafialne. O powstającej inicjatywie Dzieci Bożych opowiadał o. Ernest Ogar OFM posługujący w Rybniku - Zamysłowie. - Pojawiają się też nowe wspólnoty dorosłych. Rozwija się kult Matki Bożej Szynsztackiej - dodał.

Administratorzy mianowani proboszczami dzielili się też trudnymi sprawami, które pojawiają się w parafii. - Trwają u nas remonty. M.in. odnawiamy organy. Te prace się nieco opóźniają, gdyż czasami trzeba wykonać dodatkowe prace, których nikt wcześniej nie planował. Ale mam nadzieję, że to wszystko się szybko zakończy - powiedział ks. Jan Mrukowski, proboszcz z Wilczy.

Proboszczowie dzielili się także swoimi odkryciami w parafiach. - Nasza parafia ma też wymiar misyjny. Jest kapłan, który pochodzi z parafii a pracuje w Zambii, mamy siostrę zakonna, która podejmuje posługę w Japonii. Rozwijają się też grupy religijne - mówił ks. Adam Żemła z Czyżowic.

- Dziękuję wam za słowo, które powiedzieliście o waszych parafiach. To jest świadectwo, które dajecie - powiedział na zakończenie spotkania metropolita katowicki. Abp Skworc odniósł się także do realizowanego w parafiach programu duszpasterskiego. - Dziękuję za to, że budowaliście w ostatnim roku świadomość chrzcielną, dziękuję za to, że w tym roku budujecie świadomość tego, że działa w nas Duch Święty (...) - mówił. Poruszając zagadnienie grup parafialnych zwrócił uwagę na "całą "armię" modlących się w parafiach" - Jest Żywy Różaniec, bardzo cieszymy się tym, że oni są w parafiach (...).

Hierarcha zachęcał także do tego, aby w pracy duszpasterskiej realizować uchwały niedawno zakończonego II Synodu Archidiecezji Katowickiej. - Pamiętajcie też, że w ramach współpracy z Radami Parafialnymi należy realizować II Synod (...). Starajcie się też o to, żeby w każdej parafii byli Nadzwyczajni Szafarze Komunii św. - mówił do nowo mianowanych proboszczów abp Wiktor Skworc.

Nowo mianowani proboszczowie to:

Ks. Marek BREWKO – Pszczyna, parafia Podwyższenia Krzyża Świętego

Ks. Dariusz GRODOŃ – Suszec, parafia św. Stanisława, biskupa i męczennika

Ks. Piotr KLUCZKA – Katowice-Zadole, parafia Matki Bożej Różańcowej

Ks. Jacek KOŁODZIEJ – Tychy, parafia św. Jadwigi Śląskiej

O. Oktawiusz LAMORSKI OFM – Chorzów-Klimzowiec, parafia św. Franciszka z Asyżu

Ks. Jan MRUKOWSKI – Wilcza, parafia św. Mikołaja

Ks. Piotr NOWIŃSKI – Tychy, parafia św. Maksymiliana Kolbego

O. Ernest OGAR OFM – Rybnik-Zamysłów, parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Ks. Marceli RABSTEIN – Mszana, parafia św. Jerzego

O. Mateusz SMOLARCZYK OFM – Rybnik, parafia św. Józefa Robotnika

O. Serafin SPUTEK OFM – Katowice – Stare Panewniki, parafia św. Antoniego z Padwy