Got 0 bytes response, method=default Response decode error VIII Europejskie Warsztaty Fundacji Maksymiliana Kolbego w Oświęcimiu

VIII Europejskie Warsztaty Fundacji Maksymiliana Kolbego w Oświęcimiu

OBJAZD260406 HP52Po raz ósmy w Oświęcimiu są organizowane przez Fundację Maksymiliana Kolbego warsztaty poświęcone postawie wobec przeszłości obciążonej przemocą.

Fundacja Maksymiliana Kolbego od 11 do 16 sierpnia organizuje po raz ósmy w Oświęcimiu warsztaty poświęcone postawie wobec przeszłości obciążonej przemocą, którą symbolizuje słowo: Auschwitz.

Ciągle aktualne stygmaty i zranienia wynikające z Auschwitz i II wojny światowej oraz sposób ustosunkowania się w teraźniejszości do tych wydarzeń lub im podobnych to pytania, które jawią się w centrum warsztatów.

Ważnym punktem warsztatów będzie słowo Prymasa Polski Abp. Wojciecha Polaka, który przedstawi rolę Kościoła katolickiego w Polsce w zmaganiu się z przeszłością obciążoną doświadczeniem dwóch totalitaryzmów – niemieckiego faszyzmu i sowieckiego komunizmu.

Episkopat Niemiec w Fundacji reprezentuje abp Ludwig Schick, który stwierdza, że „Auschwitz nie może się nigdy i nigdzie powtórzyć”.

W niedzielę 14 sierpnia abp Schick będzie uczestniczył w dwugodzinnej procesji z kościoła św. Maksymiliana Kolbe w Oświęcimiu do obozu Auschwitz. Uczestnicy procesji nawiedzą celę, w której o. Maksymilian Kolbe oddał swoje życie za współwięźnia a następnie wezmą udział we Mszy św. na terenie obozu. Wybrzmi wtedy modlitwa o przebaczenie i pojednanie oraz o pokój we współczesnym, podzielonym świecie.

Fundacja Maksymiliana Kolbe jest wspólnym dziełem Konferencji Biskupów Polski i Niemiec. Ze strony Episkopatu Polski jest reprezentowana przez abp. Wiktora Skworca, który uczestniczy w pracach Fundacji od jej powstania w 2007 roku.

Jako, że Fundacja stawia sobie za cel wzmocnienie działań na rzecz pojednania w Europie i zaangażowanie na rzecz ofiar niesprawiedliwości i przemocy ważne w tej działalności jest „świadectwo pojednanych”, „a więc Kościoła katolickiego w Niemczech i w Polsce i społeczeństw naszych krajów”, co podkreśla Arcybiskup Wiktor Skworc.

W warsztatach wezmą udział: przedstawiciele 14 państw, m. in. Rosji, Ukrainy, USA, państw bałtyckich oraz Niemiec i Polski. Międzyreligijna Rada Bośni i Hercegowiny, złożona z reprezentantów wspólnoty serbsko-prawosławnej, katolickiej, muzułmańskiej oraz żydowskiej, również wydelegowała na warsztaty swoich przedstawicieli.

Warsztaty organizowane przez Fundację Maksymiliana Kolbego są cyklicznym wydarzeniem, organizowanym co roku. Adresowane są przede wszystkim do młodych Europejczyków. Ich istotą jest pragnienie przyczynienia się do dzieła przebaczenia i pojednania oraz odbudowania zaufania i pokoju, szczególnie w społeczeństwach tych krajów europejskich, które w niedawnej przeszłości doświadczyły nienawiści, przemocy i wojny.