Jego rozpoczęcie ogłosili biskupi wszystkich trzech tworzących metropolitę diecezji we wspólnym liście pasterskim, który 1 grudnia br. zostanie odczytany w parafiach całej metropolii.

W dokumencie czytamy m. in.:

„Rok Rodziny w naszej metropolii będziemy przeżywać pod hasłem: Rodzina Miłością Wielka. Rodzina chrześcijańska to komunia-wspólnota osób zanurzona przez sakrament małżeństwa w miłości Bożej i urzeczywistniająca się we wzajemnej miłości męża i żony, rodziców i dzieci. Jej doskonałym wzorem jest Święta Rodzina z Nazaretu, którą obieramy na patrona Roku.

Obchodząc Rok Rodziny nie chcemy mnożyć nowych akcji i dzieł. Zależy nam na przypomnieniu i pokazaniu bogactwa działań formacyjnych, profilaktycznych i terapeutycznych, które w ramach duszpasterstwa rodzin podejmowane są w diecezji gliwickiej, archidiecezji katowickiej i diecezji opolskiej. Żeby lepiej z nich korzystać, trzeba wiedzieć o bogatej ofercie służby małżeństwu i rodzinie na każdym etapie, nawet w sytuacji kryzysu. By kościelne instytucje wspierania małżeństw i rodzin mogły jeszcze lepiej służyć, powinny współpracować ze szkołami, mediami i samorządami lokalnymi. Widzimy w nich naturalnych sprzymierzeńców w trosce o rodzinę, od której zależy jutro społeczeństwa, Kościoła i naszej Ojcowizny.

W ostatnich 6-ciu latach wyrazem naszych wspólnych działań było m.in. Metropolitalne Święto Rodziny, a jego treścią radosne świętowanie rodzinnej, wiarygodnej wspólnoty, której nic nie zastąpi”.

Jedną z pierwszych inicjatyw Roku Rodziny podjęło Stowarzyszenie św. Filipa Nereusza, które 200 ubogim rodzinom z Rudy Śl., Świętochłowic, Katowic ofiaruje wieńce adwentowe wraz zachętą do codziennej modlitwy i swoistą „instrukcją obsługi”.

Załączniki

Tekst „Listu pasterskiego biskupów diecezjalnych metropolii górnośląskiej ogłaszającego Rok Rodziny w metropolii” – doc

Wypowiedź – ks. Piotr Wencel, Stowarzyszenie św. Filipa Nereusza – mp3

Link do strony z propozycjami adwentowymi Stowarzyszenia św. Filipa Nereusza http://nereusz.pl/index.php/adwent-2013