Dzisiaj
ŚRODA: XXXIV Tydzień Zwykły
CZYTANIA: Dn 5,1-6.13-14.16-17.23-28; Łk 21,12-19
ROCZNICA URODZIN: 1971 – ks. Mrochen Wojciech

Wiadomości

Katowice: Szpital bonifratrów jednym z najnowocześniejszych na Śląsku

Uroczystego poświęcenia zmodernizowanych oddziałów Szpitala Zakonu Bonifratrów pw. Aniołów Stróżów w Katowicach dokonał 30 września br. metropolita katowicki abp Damian Zimoń. Obecny był generał Zakonu Szpitalnego św. Jana Bożego o. Donatus Orkan.

Uroczystości zorganizowano z okazji podsumowania dwulecia działalności szpitala, po ponownym objęciu przez Zakon Bonifratrów.

Szpital Zakonu Bonifratrów pw. Aniołów Stróżów w Katowicach powstał z inicjatywy ks. Leopolda Markiefki w 1874 roku. Do początku II wojny światowej prowadzony był przez Braci Bonifratrów. Następnie został zarekwirowany przez okupantów, a po wojnie upaństwowiony. Dopiero od kwietnia 2009 roku Bonifratrzy ponownie przejęli pieczę nad placówką i rozpoczęli działalność medyczną zgodnie z tradycją szpitalnego charyzmatu św. Jana Bożego.

Choć szpital powstał w XIX wieku, jest teraz jednym z najnowocześniejszych na Śląsku. Jak podkreśliła dyrektor szpitala i prezes jego zarządu dr Maria Janusz, od 2009 roku na jego modernizację wydano ponad 20 milionów złotych. W ramach unowocześniania placówki przeprowadzono kompleksowy remont Bloku Porodowego i Oddziału Noworodków, uruchomiono dwa nowe pododdziały: Ortopedii i Traumatologii dla Dzieci oraz Szybkiej Diagnostyki Internistycznej. Pacjenci zyskali komfortowe sale i nowe badania, a lekarze wysokiej klasy nowoczesny sprzęt medyczny. W ramach termomodernizacji na dachach pojawiły się panele solarne, a starą stolarkę okienną - pod czujnym okiem konserwatora zabytków - zastąpiono specjalnym drewnem meranti. Otoczenie szpitala też coraz bardziej przypomina to z fotografii sprzed ponad stu lat, na wzór których rozpoczęto przywracanie jego dawnego wyglądu.

Uroczystości zakończyła konferencja poświęcona nowoczesnym metodom leczenia niepłodności.

Arcybiskup

  1. Sylwetka
  2. Nauczanie
  3. Kalendarium

next
prev

Modlitwa Jubileuszowa

90-lecie Archidiecezji

Galeria

30.11.2014 - 02.02.2016

Proces Beatyfikacyjny

Światowe Dni Młodzieży

bsjacek wiaraszlakiem  wt gosc