PIĄTEK: III Tydzień Adwentu
CZYTANIA: Sdz 13,2-7.24-25a; Łk 1,5-25
ROCZNICA URODZIN: 1953 - ks. Henryk Latosi
ROCZNICA ŚMIERCI: 2011 † Kazimierz Bobek, Katowice - Dom św. Józefa (Tarnowskie Góry)

Katowice: Szpital bonifratrów jednym z najnowocześniejszych na Śląsku

Uroczystego poświęcenia zmodernizowanych oddziałów Szpitala Zakonu Bonifratrów pw. Aniołów Stróżów w Katowicach dokonał 30 września br. metropolita katowicki abp Damian Zimoń. Obecny był generał Zakonu Szpitalnego św. Jana Bożego o. Donatus Orkan.

Uroczystości zorganizowano z okazji podsumowania dwulecia działalności szpitala, po ponownym objęciu przez Zakon Bonifratrów.

Szpital Zakonu Bonifratrów pw. Aniołów Stróżów w Katowicach powstał z inicjatywy ks. Leopolda Markiefki w 1874 roku. Do początku II wojny światowej prowadzony był przez Braci Bonifratrów. Następnie został zarekwirowany przez okupantów, a po wojnie upaństwowiony. Dopiero od kwietnia 2009 roku Bonifratrzy ponownie przejęli pieczę nad placówką i rozpoczęli działalność medyczną zgodnie z tradycją szpitalnego charyzmatu św. Jana Bożego.

Choć szpital powstał w XIX wieku, jest teraz jednym z najnowocześniejszych na Śląsku. Jak podkreśliła dyrektor szpitala i prezes jego zarządu dr Maria Janusz, od 2009 roku na jego modernizację wydano ponad 20 milionów złotych. W ramach unowocześniania placówki przeprowadzono kompleksowy remont Bloku Porodowego i Oddziału Noworodków, uruchomiono dwa nowe pododdziały: Ortopedii i Traumatologii dla Dzieci oraz Szybkiej Diagnostyki Internistycznej. Pacjenci zyskali komfortowe sale i nowe badania, a lekarze wysokiej klasy nowoczesny sprzęt medyczny. W ramach termomodernizacji na dachach pojawiły się panele solarne, a starą stolarkę okienną - pod czujnym okiem konserwatora zabytków - zastąpiono specjalnym drewnem meranti. Otoczenie szpitala też coraz bardziej przypomina to z fotografii sprzed ponad stu lat, na wzór których rozpoczęto przywracanie jego dawnego wyglądu.

Uroczystości zakończyła konferencja poświęcona nowoczesnym metodom leczenia niepłodności.

1. Sylwetka
  2. Nauczanie