Got 19995 bytes response, method=default Response decode error Katowice: Obchody Dnia Judaizmu w Kościele w Polsce (zapowiedź)

Katowice: Obchody Dnia Judaizmu w Kościele w Polsce (zapowiedź)

Pod hasłem „Pokój! Pokój dalekim i bliskim!” (Iz 57,19) odbędą się 15 stycznia br. w Katowicach obchody w ramach XXI Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Spotkanie będzie miało miejsce na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego. Rozpocznie się o godz. 18.00.

W programie m. in.:

Dr hab. Marek Rembierz (Uniwersytet Śląski) - „Dialog i pokój w sytuacji różnic i konfliktów.  O tym, jak dalecy mogą stawać się bliskimi...”

Dariusz Walerjański (Forum Dialogu. Liderzy Dialogu) - „Dwa wieki. Dzieje Żydów w Katowicach historia niepoznana”

Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce jest obchodzony od 21 lat. Jego celem jest wspieranie katolików w odkrywaniu judaistycznych korzeni chrześcijaństwa oraz pogłębianiu świadomości – jak nauczał Jan Paweł II – że religia żydowska  nie jest wobec chrześcijaństwa rzeczywistością zewnętrzną, lecz „czymś wewnętrznym,  oraz że nasz stosunek do niej, jest inny aniżeli do jakiejkolwiek innej religii”.  Obchody Dnia Judaizmu organizuje, co roku inna polska diecezja,  wraz z powołanym w 1996 r. Komitetem Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem,  we współpracy z lokalnymi władzami samorządowymi, miejskimi i wojewódzkimi.  W roku 2018 centralne obchody Dnia Judaizmu odbędą się w Warszawie.

Delegatem Metropolity Katowickiego ds. Dialogu z Judaizmem i Islamem jest ks. Tadeusz Czakański.

ASI