Got 0 bytes response, method=default Response decode error Wokół muzyki liturgicznej - konferencja naukowa

Wokół muzyki liturgicznej - konferencja naukowa

„Quo vadis musica ecclesiastica? Z problematyki współczesnej muzyki liturgiczne” - to temat konferencji naukowej, która we wtorek, 28 listopada br., odbędzie się w sali audiowizualnej Akademii Muzycznej w Katowicach (ul. Zacisze 3). Początek o godz. 10.00.

Konferencja jest związana z obchodami Dnia Muzyki Liturgicznej, który w archidiecezji katowickiej na stałe wpisał się w treść 33. niedzieli zwykłej i jest dobrą okazją by traktować go, jako czas dziękczynienia za muzyczne dziedzictwo Kościoła lokalnego, za istniejące schole, chóry, za kantorów, psałterzystów i organistów. Za tych wszystkich, którzy napełniają nasze kościoły modlitwą melodii i śpiewnych słów.

Muzyka liturgiczna to nie tylko dodatek, nie tylko – jak często można usłyszeć – muzyczna oprawa, ale nade wszystko to integralna część liturgii, silnie związana z czynnościami liturgicznymi. Wśród wielu funkcji, muzyka w liturgii pełni również funkcję kerygmatyczną, a więc głosi ona słowo Boże przez swe artystyczne piękno uwypuklając znaczenie samego tekstu. Liturgia to świętowanie. Nie może być zatem mowy o pospiesznym odmawianiu kolejnych modlitw z przypadkowo dobranymi pieśniami. Muzyka liturgiczna jest przecież szczególnym sposobem uczestnictwa w tajemnicy naszej wiary.

Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc wszystkim zatroskanym o muzykę i śpiew w parafii przesłał słowa serdecznych pozdrowień oraz pasterskie błogosławieństwo. „Każde piękno istnieje po to, by zachwycało i „unosiło” modlitwę człowieka ku niebu. Dzięki muzyce liturgicznej możemy także doświadczać tego piękna. Wszystkim dbającym o rozwój kultury muzycznej w archidiecezji katowickiej serdecznie dziękuję i życzę wytrwałości w trosce  o piękno muzyki liturgicznej i kościelnego śpiewu, aby zawsze były przestrzenią sacrum i dawały możliwość spotkania z Bogiem i Jego świętością!” - napisał.

Część I (prowadzi mgr Jolanta Sznajder)

10.00 Słowo powitania

1. M. Rektor AM w Katowicach, prof. dr hab. Władysław Szymański

Prof. dr hab. Julian Gembalski – kierownik katedry organów i muzyki kościelnej