Mszy św. przewodniczyć będzie metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Monument stanie przed wejściem do Biblioteki Teologicznej u zbiegu ulic Wita Stwosza i Henryka Jordana, przy Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. 5 lipca przypada 135. rocznica urodzin kard. Hlonda.

Pomnik administratora i pierwszego biskupa diecezji katowickiej, późniejszego prymasa Polski, jest dziełem artysty rzeźbiarza Zbigniewa Mikielewicza. Wykonany został z drobnoziarnistego, twardego piaskowca Luna, sprowadzonego z Hiszpanii, z okolic Barcelony. Ma około 5 metrów wysokości, waży 23 tony. Kard. Hlond został przedstawiony w pozycji siedzącej z różańcem w ręku. Spogląda na katowicką katedrę. Na cokole umieszczono słowa kard. Hlonda: „Kto z Bogiem pracuje, kładzie fundament pod dzieła, które przetrwają wieki, bo tylko opierając się na Bożym prawie można dokonać wielkich dzieł”. Konkurs na pomnik kard. Augusta Hlonda miasto Katowice rozpisało w lutym 2014 roku.

Więcej informacji o Kard. Hlondzie na Stronie Historycznej Archidiecezji Katowickiej

Metropolitalne Święto Rodziny

MSR