Got 0 bytes response, method=default Response decode error Tychy Wilkowyje: Upamiętnienie ofiar Tragedii Górnośląskiej 1945

W niedzielę, 17 kwietnia br., o godz. 14.00 w parafii pw. Matki Bożej Królowej Aniołów w Tychach Wilkowyjach, zostanie odprawiona uroczysta Msza św. pod przewodnictwem metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca w intencji ofiar Tragedii Górnośląskiej 1945 i ich rodzin. Po Mszy św. zostanie poświęcony pomnik upamiętniający los wywiezionych mieszkańców Górnego Śląska. Z Wilkowyj zostało zabranych do przymusowej pracy w Związku Sowieckim ok. 30 osób. Wiele z nich nigdy nie wróciło do domu.

Po poświęceniu pomnika w salce na probostwie odbędzie się prelekcja poświęcona wydarzeniom znanym pod nazwą Tragedii Górnośląskiej 1945.

Inicjatorem upamiętnienia ofiar Tragedii Górnośląskiej z Tychów Wilkowyj jest dr Wojciech Schäffer, kustosz Archiwum Archidiecezjalnego w Katowicach.

Tragedia Górnośląska to represje władzy komunistycznej, jakie rozpoczęły się wraz z wkroczeniem Armii Czerwonej pod koniec stycznia 1945 r. Akty terroru wobec Górnoślązaków (aresztowania, internowania, egzekucje i wywózki do niewolniczej pracy na Wschód), trwały przez kilka miesięcy. Aresztowano głównie mężczyzn. Sowieci otaczali m.in. kopalnie i pod groźbą użycia broni dokonywali internowania całej zmiany. Tak było m.in. w kopalniach „Prezydent” w Chorzowie i „Bobrek” w Bytomiu. Żony porwanych z pracy górników nieraz nie miały pojęcia, gdzie wywieziono ich mężów. Podobnie było z tymi, którzy na żądanie Sowietów mieli stawić się do „pracy przy sprzątaniu miasta”, biorąc ze sobą prowiant na trzy dni. Te trzy dni zamieniały się zwykle w kilka lat w górniczym zagłębiu Donbas na wschodniej Ukrainie. Wielu Górnoślązaków jechało w bydlęcych wagonach jeszcze dalej, aż w okolice Karagandy w Kazachstanie, gdzie też musieli pracować w kopalniach. Według szacunków wywieziono ok. 50-60 tys. mieszkańców regionu. IPN szacuje, że przeżyła mniej niż połowa.