Got 0 bytes response, method=default Response decode error Tychy Wilkowyje: Upamiętnienie ofiar Tragedii Górnośląskiej 1945

katedra

W niedzielę, 17 kwietnia br., o godz. 14.00 w parafii pw. Matki Bożej Królowej Aniołów w Tychach Wilkowyjach, zostanie odprawiona uroczysta Msza św. pod przewodnictwem metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca w intencji ofiar Tragedii Górnośląskiej 1945 i ich rodzin. Po Mszy św. zostanie poświęcony pomnik upamiętniający los wywiezionych mieszkańców Górnego Śląska. Z Wilkowyj zostało zabranych do przymusowej pracy w Związku Sowieckim ok. 30 osób. Wiele z nich nigdy nie wróciło do domu.

 

Po poświęceniu pomnika w salce na probostwie odbędzie się prelekcja poświęcona wydarzeniom znanym pod nazwą Tragedii Górnośląskiej 1945.

 

Inicjatorem upamiętnienia ofiar Tragedii Górnośląskiej z Tychów Wilkowyj jest dr Wojciech Schäffer, kustosz Archiwum Archidiecezjalnego w Katowicach.

 

Tragedia Górnośląska to represje władzy komunistycznej, jakie rozpoczęły się wraz z wkroczeniem Armii Czerwonej pod koniec stycznia 1945 r. Akty terroru wobec Górnoślązaków (aresztowania, internowania, egzekucje i wywózki do niewolniczej pracy na Wschód), trwały przez kilka miesięcy. Aresztowano głównie mężczyzn. Sowieci otaczali m.in. kopalnie i pod groźbą użycia broni dokonywali internowania całej zmiany. Tak było m.in. w kopalniach „Prezydent” w Chorzowie i „Bobrek” w Bytomiu. Żony porwanych z pracy górników nieraz nie miały pojęcia, gdzie wywieziono ich mężów. Podobnie było z tymi, którzy na żądanie Sowietów mieli stawić się do „pracy przy sprzątaniu miasta”, biorąc ze sobą prowiant na trzy dni. Te trzy dni zamieniały się zwykle w kilka lat w górniczym zagłębiu Donbas na wschodniej Ukrainie. Wielu Górnoślązaków jechało w bydlęcych wagonach jeszcze dalej, aż w okolice Karagandy w Kazachstanie, gdzie też musieli pracować w kopalniach. Według szacunków wywieziono ok. 50-60 tys. mieszkańców regionu. IPN szacuje, że przeżyła mniej niż połowa.

Arcybiskup

SylwetkaNauczanieKalendarium
kalendarium

POCZTA ELEKTRONICZNA

Nowa poczta

Metropolitalne Święto Rodziny

MSR

Historia Archidiecezji

historyczna

Galeria

galeria3

Proces Beatyfikacyjny

machaw08

II Synod

Synod2

Kalendarz wydarzeń

Instytucje

Duszpasterstwa

Ruchy i stowarzyszenia

Media