Trwa Wielki Tydzień. W tym czasie w katedrach pod przewodnictwem biskupa mają miejsce uroczystości związane z najważniejszymi wydarzeniami w dziejach zbawienia człowieka.

W archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach w Wielki Czwartek, 24 marca br., o godz. 10.00 zostanie odprawiona Msza Krzyżma Świętego z poświęceniem olejów i odnowieniem przyrzeczeń kapłańskich księży archidiecezji katowickiej.

Święte Triduum Męki i Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczyna się Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek, ma swój szczyt w liturgii Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę i kończy się nieszporami w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego.

W katedrze Chrystusa Króla Msza Wieczerzy Pańskiej (z umyciem nóg 12 mężczyznom, w tym górnikom i górnikom poszkodowanym w czasie pracy pod ziemią) rozpocznie się w Wielki Czwartek o godz. 18.00. następnie Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ciemnicy, a adoracja potrwa do godz. 23.00.

W Wielki Piątek o godz. 8.00 ciemna jutrznia – wspólne odmawianie Liturgii Godzin. O godz. 18.00 rozpocznie się Liturgia Męki Pańskiej z adoracją krzyża i Komunią Świętą, następnie adoracja Najświętszego Sakramentu przed Bożym Grobem do godz. 23.00. Na początku adoracji zaplanowano koncert pieśni pasyjnych w wykonaniu chóru archikatedralnego. Część Adoracji poprowadzi młodzież.

W Wielką Sobotę adoracja przed Bożym Grobem od godz. 6.30 do 19.00. O godz. 8.00 ciemna jutrznia. O godz. 21.00 rozpocznie się Wigilia Paschalna. Procesja Rezurekcyjna przewidywana jest się około godz. 23.00.

Metropolitalne Święto Rodziny

MSR