Msza w 95. rocznicę III Powstania Śląskiego

W poniedziałek, 2 maja br., o godz. 19.00 metropolita katowicki abp Wiktor Skworc będzie przewodniczył w kościele pw. Św. Jadwigi w Katowicach Szopienicach (Pl. Powstańców Śląskich 3) Mszy św. w intencji Ojczyzny, Śląska, Powstańców i ich rodzin z okazji 95. rocznicy III Powstania Śląskiego. Jak podkreślają organizatorzy rocznicowych obchodów, wymieniona świątynia nie została wybrana przypadkowo. To właśnie w Szopienicach mieściła się Naczelna Komenda Wojsk Powstańczych.

OBCHODY 95. ROCZNICY III POWSTANIA ŚLĄSKIEGO

MUZEUM POWSTAŃ ŚLĄSKICH
ŚWIĘTOCHŁOWICE, UL. POLAKA 1
2 MAJA 2016 R. GODZ. 16.00 – 19.00

„Mobilizacja do obchodów 95. rocznicy III Powstania Śląskiego”

15.45              W oczekiwaniu – „Do Bytomskich Strzelców” uwertura do obchodów

16.00              Powitanie gości, wystąpienie okolicznościowe

16.00 – 16.45 Koncert w wykonaniu Orkiestry Państwowych Szkół Budownictwa w Bytomiu

16.45              Wręczenie nagród laureatom VIII Wojewódzkiego Konkursu na projekt znaczka  „Walka Śląska o polskość”

17.00              „Idą powstańcy” koncert w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”

16.00 – 19.00 atrakcje i aktywności:

przejście graniczne z przepustkami; pokaz i ćwiczenia musztry; czyszczenie, składanie i ekspozycja broni; pakowanie plecaka; ubieranie munduru na czas; poczta powstańcza; ekspozycja mundurów; robienie i strzelanie ze szlojdrów; odlewanie żołnierzyków; strzelnica; szpital polowy; pokaz i ćwiczenia udzielania pierwszej pomocy; czytanie map wojskowych; wyznaczanie azymutu; skat; gra na harmonijce; pokaz rowerów zabytkowych; rowerowe konkurencje; kuchnia polowa.

KOŚCIÓŁ PW. ŚW. JADWIGI
KATOWICE SZOPIENICE, PL. POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH 3
2 MAJA 2016 R. GODZ. 19.00

Msza św. pod przewodnictwem JE ks. abpa Wiktora Skworca w intencji Ojczyzny, Śląska, Powstańców i ich rodzin.

POMNIK POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH W KATOWICACH

20.00  „Już zachodzi czerwone słoneczko” - wspólne śpiewanie  z Zespołem Pieśni i Tańca „Mały Śląsk”

20.30   Część oficjalna obchodów z udziałem Kompanii Honorowej 34. Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu

STREFA KULTURY PRZY MUZEUM ŚLĄSKIM W KATOWICACH

21.30  Projekt multimedialny - „Ten dwudziesty pierwszy roczek”

22.30  Projekcja filmów: "Słonko jasne zza czarnych gór" reż. Antoni Halor;

„W pogardzie i chwale. Wojciech Korfanty” rez. Aleksandra Fudala, Maciej Muzyczuk;

„Wojsko polskie wstępuje na Górny Śląsk" reż. Wojciech Sarnowicz

Posłuchaj: Halina Bieda - dyrektor Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach