Orszak akademicki wyruszy w stronę katedry o godz. 17.45 z budynku Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego przy ul. Jordana 18.

Na zakończenie uroczystości - zgodnie z wieloletnią tradycją - zostanie wręczona nagroda „LUX EX SILESIA”. Tegorocznym laureatem nagrody został pochodzący ze Śląska znany i popularny aktor Franciszek Pieczka „za konsekwentne pielęgnowanie etosu śląskiego oraz wybitne osiągnięcia artystyczne dla kultury polskiej w dziedzinie filmu i teatru”.

Liczący 87 lat aktor urodził się w Godowie koło Wodzisławia Śląskiego. Wychowywał się w rodzinie górniczej. W młodości grywał na organach w miejscowym kościele parafialnym. Od najmłodszych lat interesował się kinem. Po maturze podjął studia na Politechnice Śląskiej w Gliwicach, lecz przeniósł się do warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Zadebiutował na ekranie w filmie „Pokolenie” Andrzeja Wajdy. Występował na deskach Teatru Dolnośląskiego w Jeleniej Górze i Teatru Ludowego w Nowej Hucie i przez kilkadziesiąt lat Teatru Powszechnego w Warszawie. Popularność zdobył grając Gustlika w serialu telewizyjnym „Czterej pancerni i pies”. Zagrał m.in. w „Perle w koronie” i „Paciorkach jednego różańca” K. Kutza, „Rękopisie znalezionym w Saragossie” W.J. Hasa, „Ziemi obiecanej” A. Wajdy i „Jańciu Wodniku” J. J. Kolskiego. W ostatnich latach gości systematycznie na ekranach telewizorów w milionach domów jako Stacho Japycz, jeden z bohaterów serialu „Ranczo”.

Nagroda „Lux ex Silesia” tradycyjnie jest wręczana podczas międzyuczelnianej inauguracji roku akademickiego w październiku. „Lux ex Silesia” to doroczna nagroda ufundowana w 1994 r. przez metropolitę katowickiego, abp. Damiana Zimonia. Otrzymują ją osoby, które w swej działalności naukowej lub artystycznej ukazują wysokie wartości moralne i wnoszą trwały wkład w kulturę Górnego Śląska. Wśród dotychczasowych laureatów znaleźli się m.in.: Wojciech Kilar, abp Alfons Nossol, Tadeusz Sławek, Henryk Mikołaj Górecki, ks. Remigiusz Sobański, abp Szczepan Wesoły.

Wypowiedź ks. Wojciecha Surmiaka, duszpasterza akademickiego w Archidiecezji Katowickiej.

Metropolitalne Święto Rodziny

MSR