Coraz trudniej wyobrazić sobie codzienne życie bez środków komunikacji – samochodu, motocykla czy roweru. Stały się elementem naszego życia. Dlatego, jako ludzie wierzący, poddajemy je Bożej Opatrzności poprzez akt poświęcenia pojazdów. 26 lipca 2015 r. w „stolicy polskiej motoryzacji” – Tychach – mieście, któremu patronuje św. Krzysztof, organizowany jest Misyjny Festyn św. Krzysztofa.

Po sumie odpustowej w kościele św. Krzysztofa (o godz. 11.30) będzie miało poświęcenie samochodów i autobusów. Na godz. 15.00 zapraszamy na Eucharystię, po której nastąpi poświęcenie motocykli i rowerów. Po mszy św. w uroczystej paradzie ulicami miasta, do Parku Miejskiego przy ul. Edukacji, wyruszą rowerzyści, motocykliści, zabytkowe samochody, autobus, ambulans i misyjny TIR. Tam, na „placu pod żyrafą” udostępnione zostaną różnorakie atrakcje dla całych rodzin użytkowników ruchu drogowego. Będą kiermasze misyjne, stoiska z domowym ciastem, lody misyjne, koncerty muzyczne, wspólna zabawa, malowanie i animacje dla dzieci, konkursy rowerowe, pokazy sprawności i sprzętu straży pożarnej i policji, kurs pierwszej pomocy w wypadkach drogowych, pokaz motocykli i inne atrakcje. Dla zwiększenia odpowiedzialności i bezpieczeństwa ruchu drogowego, dzięki uprzejmości Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Katowicach będzie można doświadczyć symulacji dachowania czy zderzenia oraz poćwiczyć jazdę w wyjątkowych warunkach. Będzie także prowadzona akcja krwiodawcza.

Podczas Festynu przeprowadzone będzie kwesta na środki transportu dla misjonarzy archidiecezji katowickiej: zakup samochodu dla misji Masansa w Zambii, rowerów dla katechistów oraz motocykli dla misji. Będzie to także ogólnopolskie święto organizacji MIVA Polska zbierającej fundusze na środki transportu dla misjonarzy. Gromadzone będą także fundusze na organizację Światowych Dni Młodzieży, które czekają nas już za rok!

Organizatorami wydarzenia są: parafia św. Krzysztofa w Tychach, MIVA Polska, Urząd Miasta Tychy, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Katowicach, Tyski Rejon ŚDM, KW i KM policji, państwowa straż pożarna, zakon maltański, Dzieło Misyjne Archidiecezji Katowickiej.

Wszystkich rowerzystów, motocyklistów, kierowców, pasażerów i pieszych, całe rodziny serdecznie zapraszamy!

W imieniu organizatorów,

ks. dr Grzegorz Wita

Wikariusz biskupi ds. misji archidiecezji katowickiej

Metropolitalne Święto Rodziny