To wyróżnienie nadawane przez Papieża niektórym świątyniom, mającym szczególne znaczenie dla życia liturgicznego i duszpasterskiego na znak ich szczególnej więzi z Kościołem rzymskim i Następcą św. Piotra. Uroczystość podniesienia kościoła św. Szczepana W Katowicach-Bogucicach do godności bazyliki mniejszej odbędzie się w niedzielę, 21 czerwca br. o godz. 11.30. Papieską decyzję ogłosi oficjalnie abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce, podczas uroczystej Eucharystii, której będzie przewodniczył. Homilię wygłosi pochodzący z Katowic biskup płocki Piotr Libera.

Zapraszając wiernych do udziału w uroczystości metropolita katowicki abp Wiktor Skworc napisał m. in.: „Mając na uwadze, że przy sanktuarium Matki Bożej Boguckiej działają centra: Dzieci Maryi oraz formacji liturgicznej służby ołtarza, liczę na obecność w tej uroczystości przedstawicieli ministrantów oraz Dzieci Maryi, wraz z ich opiekunami i animatorami z poszczególnych parafii archidiecezji. Wyrażam nadzieję, że razem z nami będą modlić się osoby życia konsekrowanego, zwłaszcza siostry zakonne, niejednokrotnie aktywnie zaangażowane we wspólnoty Dzieci Maryi”.

Wypowiedź Metropolity Katowickiego Abp. Wiktora Skworca

Wypowiedź ks. Jana Morcinka, proboszcza parafii pw. św. Szczepana w Katowicach-Bogucicach

Metropolitalne Święto Rodziny

MSR