Inicjatorkami Metropolitalnego Święto Rodziny były prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik oraz śp. Krystyna Bochenek. Idea Święta zrodziła się podczas śląskiej pielgrzymki samorządowców i parlamentarzystów do Rzymu w 2007 r., w 750-lecie śmierci św. Jacka, patrona Śląska. Przy grobie św. Jana Pawła II, Małgorzata Manka-Szulik wraz ze śp. Krystyną Bochenek wymyśliły Metropolitalne Święto Rodziny, które dzięki współpracy śląskich miast, organizacji oraz stowarzyszeń rozwija się i trwa do dziś.

W tym roku hasło MŚR brzmi „Rodzina – gościnny dom”. Imprezy MŚR odbywać się będą od 23 maja do 6 czerwca. Na program złożą się różnorodne imprezy, m.in. koncerty, festyny, pikniki, warsztaty, konferencje, spektakle teatralne itp., które zaplanowano na terenie śląskich miast. Kulminacją Metropolitalnego Święta Rodziny będzie doroczna pielgrzymka do Piekar Śl. w ostatnią niedzielę maja.

Zapraszając do udziału w tegorocznym Metropolitalnym Święcie Rodziny metropolita katowicki abp Wiktor Skworc napisał: „Pragnę także zaprosić Was, drodzy Diecezjanie, do włączenia się w obchody tegorocznego Metropolitalnego Święta Rodziny, które – wpisując się na stałe w kalendarz wydarzeń społeczno-kulturalnych i religijnych w Górnośląskiej Metropolii – od ośmiu lat kształtuje i wzmacnia naszą prorodzinną świadomość. (...)

W tym roku Metropolitalne Święto będziemy obchodzić pod hasłem „Rodzina – Gościnny Dom”. Rodzina to rzeczywiście gościnny dom, otwarty na każde poczęte życie, na chorych członków rodziny i seniorów, na gości i wszystkich potrzebujących pomocy. W czasie trwającego dwa tygodnie Metropolitalnego Święta Rodziny przypomnimy sobie o gościnności, która w roku 2016 zostanie poddana próbie podczas Światowych Dni Młodzieży. Wtedy to, w myśl powiedzenia „Gość w dom – Bóg w dom”, otworzymy nasze serca, domy, kościoły, probostwa, szkoły i internaty dla pielgrzymów z całego świata. Chcemy być dla nich świadkami wiary i służyć płynącymi z niej uczynkami miłosierdzia.

Wszystkich serdecznie zachęcam do włączenia się w obchody Metropolitalnego Święta Rodziny i dziękuję samorządom oraz lokalnym mediom za przekazywanie mieszkańcom Metropolii Górnośląskiej pozytywnych treści związanych ze świętowaniem Rodziny. Oby każda Rodzina była „miłością wielka”!”.

Wspólne świętowanie w wielu miastach i gminach regionu rozpocznie w niedzielę, 24 maja, Msza św. o godzinie 12.00 w katedrze w Katowicach z udziałem małżeństw obchodzących w tym roku jubileusze zawarcia sakramentu małżeństwa.

Posłuchaj:
Wypowiedź metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca
Wypowiedź ks. Romana Chromego, dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Metropolitalnej w Katowicach

Link do szczegółowego programu http://www.swieto-rodziny.pl/program.html

Metropolitalne Święto Rodziny

MSR