katedra

który w czasie II wojny światowej był głównym miejscem więzienia duchownych z Kościołów chrześcijańskich. Tego dnia około tysiąc księży, kleryków i świeckich z Polski oraz innych krajów pielgrzymować będzie do Dachau. Na terenie muzeum KL – Dachau celebrować będą Mszę św. pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, i kard. Reinharda Marxa, przewodniczącego Konferencji Biskupów Niemiec. Po południu w katedrze we Fryzyndze odbędzie się nabożeństwo dziękczynne z modlitwą o pokój i pojednanie. W pielgrzymce weźmie udział metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

W Dachu w nieludzkich warunkach przebywało w nim m.in. blisko 1800 księży, zakonników i biskupów katolickich z Polski, wśród nich męczennik bł. bp Michał Kozal, beatyfikowany w 1987 r., a także dwaj księża diecezji katowickiej bł. ks. Emil Szramek i bł. ks. Józef Czempiel.

W ramach obchodów Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w archidiecezji katowickiej zaplanowano w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach o godz. 17.15 nabożeństwo za zmarłych, a następnie, o godz. 18.00 Mszę świętą.

 

Posłuchaj: Wypowiedź metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca

Arcybiskup

SylwetkaNauczanieKalendarium
kalendarium

POCZTA ELEKTRONICZNA

Nowa poczta

Metropolitalne Święto Rodziny

MSR

Historia Archidiecezji

historyczna

Galeria

galeria3

Proces Beatyfikacyjny

machaw08

II Synod

Synod2

Kalendarz wydarzeń

Instytucje

Duszpasterstwa

Ruchy i stowarzyszenia

Media