Przedsięwzięcie to zostało już zaaprobowane przez biskupów naszej metropolii. Przedstawią je oni niebawem Konferencji Episkopatu Polski, która oficjalnie wystąpi o recognitio Stolicy Apostolskiej. Innowacja podyktowana jest troską o dobrą kondycję fizyczną śląskiego duchowieństwa.

Propozycja zrodziła się z sugestii kapłanów od lat promujących sportowy tryb życia wśród duchowieństwa: ks. Damiana Copka, z Archidiecezji Katowickiej, organizatora Mistrzostw Polski Duchowych w Narciarstwie Alpejskim oraz ks. Norberta Nowotnego, z Diecezji Opolskiej, wielokrotnego uczestnika międzynarodowych turniejów tenisa ziemnego  dla duchownych.

Informacja została przyjęta z nieukrywaną radością przez alumnów WSŚD, którzy  wywalczyli ostatnio awans do wielkiego finału Mistrzostw Polski Alumnów w Piłce Nożnej (nagranie diakona koordynującego udział w mistrzostwach).

Nowa sutanna, jak wynika z naszych informacji, ma być nieco krótsza od klasycznej, z bocznymi rozcięciami (typu: schlitz). Zamiast tradycyjnych guzików zostaną użyte wygodne zamki błyskawiczne (tzw. reißverschluss). Wykonaniem odpowiednich pektorałów i koloratek z fibry gore-tex oraz wełny merino zainteresowana jest rzymska firma Barboni, renomowany producent ubrań dla duchownych. Konsultowane już katowickie zakłady krawieckie, w ramach promocyjnych gratisów, są gotowe zaoferować  między innymi: dla piłkarzy - czarne, wysokie getry; dla narciarzy - rękawice jednopalcowe i stylowy pokrowiec na narty; dla tenisistów - kolorystycznie dobrane frotki i ręczniki.

Z pierwszych, nieformalnych konsultacji z Papieską Radą ds. Zdrowia wynika, że propozycja może zostać entuzjastycznie przyjęta przez Kurię Rzymską, co otworzyłoby drogę do rychłego wprowadzenia nowego, rewolucyjnego modelu sutanny we wszystkich polskich diecezjach.

Posłuchaj:

Wypowiedź diakona Pawła Olszewskiego