Program uroczystości tego dnia przewiduje:

godz. 10.oo Msza św. w intencji chorych i seniorów parafii z udzieleniem sakramentu namaszczenia;

godz. 14.oo błogosławieństwo matek oczekujących potomstwa;

godz. 14.3o błogosławieństwo dzieci;

godz. 15.oo Koronka do Miłosierdzia Bożego i modlitwy ku czci św. Walentego;

godz. 16.oo Msza św. w intencji chorych i niepełnosprawnych powiatu bieruńsko-lędzińskiego.

godz. 17.oo na Msza św. w kościele pw. św. Bartłomieja sprawowana pod przewodnictwem metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca w intencji mieszkańców Bierunia. Po Mszy św. procesja pod pomnik św. Walentego, a następnie w „Walencinku" nabożeństwo ustanowienia Sanktuarium św. Walentego.

Św. Walenty był duchownym, żyjącym w III wieku. Wiemy, że był rzymskim kapłanem, chociaż niektóre źródła podają, iż był także biskupem Terni.

Zginął z ręki kata w rzymskim więzieniu podczas prześladowania chrześcijan w 269 roku. Według niektórych przekazów został on uwięziony na skutek donosu skierowanego do władz, informującego o jego funkcji w zakazanej wówczas religii. Osadzony w celi więziennej uzdrowił od ślepoty adoptowaną córkę tamtejszego strażnika, który w efekcie wraz z całą rodziną nawrócił się na chrześcijaństwo. Wkrótce potem mieli wszyscy zginąć za wiarę. Natomiast inne źródło mówi o uzdrowieniu syna greckiego filozofa Kratona, co zaowocowało przyjęciem nowej religii nie tylko przez niego, ale całą jego rodzinę wraz z trzema uczniami.

O tym, że była to szczególnie szacowna osoba, świadczył już w IV wieku jego grób, będący celem licznych pielgrzymek. Podkreślił to papież, św. Juliusz (337-352), wznosząc w tym miejscu bazylikę, którą następnie odnowił papież Teodor I (642-649). Kult św. Walentego był szeroko rozpowszechniony w pierwszych wiekach chrześcijaństwa, chociaż i dzisiaj nie jest on zapomniany. Jemu też poświęcono wiele ołtarzy, obrazów i kościołów. Święty Walenty od wieków czczony jest jako patron chorych. Współcześnie częściej mówi się o nim jako o patronie narzeczonych i zakochanych.

Metropolitalne Święto Rodziny

MSR