Got 0 bytes response, method=default Response decode error Katowice: Obchody Dnia Chorego (zapowiedź)

Tego dnia o godz. 16.30 metropolita katowicki abp Wiktor Skworc odprawi Mszę św. w kaplicy Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach Ochojcu. Po Mszy św. chorym zostanie udzielone tzw. błogosławieństwo lourdzkie Najświętszym Sakramentem. Następnie abp Skworc odwiedzi chorych na oddziale kardiochirurgii.

W specjalnym słowie z okazji tegorocznego Dnia Chorego, odczytanym w parafiach archidiecezji, metropolita katowicki zaapelował: „Myślą i modlitwą otoczymy naszych chorych i cierpiących, ale także ich rodziny, opiekunów oraz personel medyczny". Przypomniał, że inspiracją dla tematu tegorocznego Światowego Dnia Chorego stały się słowa wyjęte z Księgi Hioba: „Niewidomemu byłem oczami, chromemu służyłem za nogi".

Abp Skworc zwrócił uwagę, że aktualna sytuacja ekonomiczna opieki zdrowotnej w Polsce, często niedoszacowane finansowo procedury medyczne, coraz większe biurokratyczne obciążenie lekarzy i pielęgniarek nie ułatwiają personelowi medycznemu realizacji powołania na rzecz cierpiących. „Pacjenci zaś czują się zaniepokojeni, a nieraz zagubieni. Jakże wiele w tym złożonym kontekście zależy od dobrej woli lekarzy, pielęgniarek i całego personelu, którzy dla dobra chorych przełamują ekonomiczne i biurokratyczne ograniczenia. Należy przypomnieć, że za prawidłowe, sprawne funkcjonowanie systemu opieki zdrowotnej odpowiadają władze państwowe i samorządowe i nie mogą się one od tego uchylać" – napisał metropolita katowicki.

Podkreślił również, w kontekście obchodów 90-lecia istnienia diecezji katowickiej, że chorzy byli i są w niej otoczeni duszpasterska troską, która wyraża się regularnymi odwiedzinami duszpasterzy z posługą sakramentalną oraz wsparciem wiernych świeckich, działających w Parafialnych Zespołach Caritas. „Od co najmniej dekady w wielu parafiach nadzwyczajni szafarze Komunii św. zanoszą Chrystusa eucharystycznego chorym w każdą niedzielę i uroczystości" – zaznaczył abp Skworc. Przypomniał również, że to diecezja katowicka przygarnęła wyrzucone po II wojnie światowej ze Lwowa „Apostolstwo Chorych".

Metropolita katowicki zaprosił chorych i ich rodziny, do udziału w diecezjalnej pielgrzymce do Lourdes.