katedra

Tego dnia o godz. 16.30 metropolita katowicki abp Wiktor Skworc odprawi Mszę św. w kaplicy Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach Ochojcu. Po Mszy św. chorym zostanie udzielone tzw. błogosławieństwo lourdzkie Najświętszym Sakramentem. Następnie abp Skworc odwiedzi chorych na oddziale kardiochirurgii.

W specjalnym słowie z okazji tegorocznego Dnia Chorego, odczytanym w parafiach archidiecezji, metropolita katowicki zaapelował: „Myślą i modlitwą otoczymy naszych chorych i cierpiących, ale także ich rodziny, opiekunów oraz personel medyczny". Przypomniał, że inspiracją dla tematu tegorocznego Światowego Dnia Chorego stały się słowa wyjęte z Księgi Hioba: „Niewidomemu byłem oczami, chromemu służyłem za nogi".

Abp Skworc zwrócił uwagę, że aktualna sytuacja ekonomiczna opieki zdrowotnej w Polsce, często niedoszacowane finansowo procedury medyczne, coraz większe biurokratyczne obciążenie lekarzy i pielęgniarek nie ułatwiają personelowi medycznemu realizacji powołania na rzecz cierpiących. „Pacjenci zaś czują się zaniepokojeni, a nieraz zagubieni. Jakże wiele w tym złożonym kontekście zależy od dobrej woli lekarzy, pielęgniarek i całego personelu, którzy dla dobra chorych przełamują ekonomiczne i biurokratyczne ograniczenia. Należy przypomnieć, że za prawidłowe, sprawne funkcjonowanie systemu opieki zdrowotnej odpowiadają władze państwowe i samorządowe i nie mogą się one od tego uchylać" – napisał metropolita katowicki.

Podkreślił również, w kontekście obchodów 90-lecia istnienia diecezji katowickiej, że chorzy byli i są w niej otoczeni duszpasterska troską, która wyraża się regularnymi odwiedzinami duszpasterzy z posługą sakramentalną oraz wsparciem wiernych świeckich, działających w Parafialnych Zespołach Caritas. „Od co najmniej dekady w wielu parafiach nadzwyczajni szafarze Komunii św. zanoszą Chrystusa eucharystycznego chorym w każdą niedzielę i uroczystości" – zaznaczył abp Skworc. Przypomniał również, że to diecezja katowicka przygarnęła wyrzucone po II wojnie światowej ze Lwowa „Apostolstwo Chorych".

Metropolita katowicki zaprosił chorych i ich rodziny, do udziału w diecezjalnej pielgrzymce do Lourdes.

Arcybiskup

SylwetkaNauczanieKalendarium
kalendarium

POCZTA ELEKTRONICZNA

Nowa poczta

Metropolitalne Święto Rodziny

MSR

Historia Archidiecezji

historyczna

Galeria

galeria3

Proces Beatyfikacyjny

machaw08

II Synod

Synod2

Kalendarz wydarzeń

Instytucje

Duszpasterstwa

Ruchy i stowarzyszenia

Media