Premiera musicalu w katowickim Spodku odbędzie się już za miesiąc, 17 lutego br. Bilety na spektakl można kupić w sieci Ticketpro.pl oraz w parafiach archidiecezji katowickiej i gliwickiej.

Premiera autorskiego przedstawienia (tekst i reżyseria: Mariusz Kozubek, muzyka: Marcin Dzwonowski) została zrealizowana przez zespół Teatru „A” w Gliwicach 17.03.1996 r. Od tamtej pory spektakl (najpierw jako wieloobsadowy musical, później w formie kameralnego przedstawienia muzycznego) został zagrany kilkaset razy na terenie całej Polski.

17 lutego 2015 roku będzie miała premierę całkowicie nowa  inscenizacja musicalu, zrealizowana w Katowickim Spodku z udziałem ponad 150 wykonawców. Obok kilkuosobowego Zespołu Teatru „A” wystąpią zaproszeni do współpracy wokaliści, aktorzy oraz młodzież przygotowująca się podczas wielomiesięcznych warsztatów do udziału w scenach zbiorowych (min. tanecznych). W roli Jonasza wystąpi Piotr Solorz, student Akademii Muzycznej w Katowicach, stypendysta Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, odtwórca jednej z ról w megawidowisku „Exodus”.

Biblijna historia „Jonasza” w musicalowej interpretacji będzie dynamicznym, pełnym przekornego humoru przedstawieniem. Atrakcyjna fabuła zostanie opowiedziana widowiskowymi, teatralnymi środkami - eksponując przede wszystkim młody, roztańczony i rozśpiewany zespół. Muzyka, łącząca klimaty żydowskie z rockiem i popem, dynamiczne układy choreograficzne, sceniczny żart oraz malownicze sceny mistyczne składają się na spektakl, który z jednej strony ma intrygować i porywać, z drugiej skłaniać do refleksji nad Bożym Miłosierdziem, przewyższającym wszelką ludzką logikę.

Treść przedstawienia

Historia opowiedziana na kartach Starego Testamentu relacjonuje dzieje nietypowego proroka, powołanego przez Boga do głoszenia orędzia nawrócenia w grzesznej Niniwie. Jonasz, nie zamierzając zbyt łatwo poddać się swojemu przeznaczeniu, ucieka do Jafy, by tam wsiąść na okręt płynący do Tarszisz. Niestety - podczas podróży rozpętuje się straszliwa burza, marynarze rzucają losy, by dowiedzieć się z czyjego powodu statkowi grozi katastrofa. A gdy los pada na Jonasza – wyrzucają go za burtę. Morze się uspokaja. Niedoszły prorok budzi się we wnętrznościach wielkiej ryby, która po trzech dniach wypluwa go na ląd. Ziemią ocalenia okazuje się być Niniwa. Jonasz – chcąc nie chcąc - podejmuje próbę realizacji swojego powołania nie wierząc, że jej mieszkańcy usłuchają słów Boga. Jednakże - ku jego zdziwieniu - Niniwa się nawraca. Frustrację Jonasza pogłębia fakt, iż krzak pod którym znalazł cień z bożego polecenia usycha.

Księgę kończy dysputa Jonasza z Najwyższym. Prorok, niezadowolony z ostatecznego obrotu sprawy czyni wyrzuty Stwórcy. Bóg objawia prawdę o sobie jako o Bogu Litościwym, pragnącym zbawienia wszystkich ludzi.

Musical „Jonasz” zostanie wystawiony w katowickim Spodku we wtorek przed Środą Popielcową, rozpoczynającą czas Wielkiego Postu, czyli w tak zwane „Ostatki”.

Przesłanie musicalu, jakim jest m.in. wezwanie do nawrócenia, korespondować będzie z drugą częścią wieczoru, podczas której na płycie Spodka pojawi się Krzyż Światowych Dni Młodzieży, po krótkiej modlitwie prowadzonej przez oblacką Wspólnotę Młodzieżową NINIWA świętującą swoje 10-lecie,  odbędzie się koncert prowadzony przez ks. Jakuba Bartczaka (cieszącego się ogromną popularnością rapera) połączony z prezentacją młodzieżowych ruchów, stowarzyszeń i duszpasterstw. Ideą wieczoru będzie ukazanie Kościoła jako wspólnoty otwartej na młodych, odznaczającej się bogatą różnorodnością.

Wypowiedź - o. Tomasz Maniura OMI, Wspólnota Młodzieżowa NINIWA - mp3
Wypowiedź - Piotr Czakański, producent spektaklu - mp3