W tym dniu o godz. 12.00 w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach abp Skworc udzieli święceń biskupich księżom: Markowi Szkudło i Adamowi Wodarczykowi, nowym biskupom pomocniczym archidiecezji katowickiej. Współszafarzami święceń będą: arcybiskup Damian Zimoń, senior archidiecezji katowickiej oraz biskup Stefan Cichy, senior diecezji legnickiej.

Uroczystości poprzedzi czuwanie modlitewne w katedrze, które rozpocznie się o godz. 11.30.

Eucharystię będą transmitowały lokalne media - Radio eM i TVP Katowice.

Również 6 stycznia br. w kilku miastach na Górnym Śląsku odbędą się Orszaki Trzech Króli. W Katowicach Orszak wyruszy sprzed katedry o godz. 15.00. Ok. godz. 17.00 dotrze przed halę Spodka, w którym o godz. 18.00 rozpocznie się „Betlejem w Spodku” – koncert najpiękniejszych piosenek bożonarodzeniowych z całego świata w wykonaniu gwiazd polskiej estrady oraz rodzinne kolędowanie.

KSIĄDZ PRAŁAT MAREK SZKUDŁO
WIKARIUSZ BISKUPI ds. STAŁEJ FORMACJI KAPŁANÓW

Marek Szkudło urodził się 28 lutego 1952 r. w Tychach w rodzinie Ludwika i Florentyny z d. Sekuła. Ochrzczony 16 marca 1952 r. w parafii NSPJ w Tychach-Paprocanach, tam również przyjął 17 września 1961 r. sakrament bierzmowania. Po zdaniu w 1971 r. egzaminu dojrzałości rozpoczął formację i studia w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Krakowie. Święcenia przyjął z rąk biskupa katowickiego Herberta Bednorza: diakonatu – 27 lutego 1977 r. w kościele NSPJ w Tychach-Paprocanach, prezbiteratu – 23 marca 1978 r. w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Jest kapłanem archidiecezji katowickiej. Napisał pracę magisterską: „Przysposobienie do życia w rodzinie – studium krytyczne”.

Urzędy i pełnione funkcje:
– 1978–1981 wikariusz w parafii św. Małgorzaty w Lyskach.
– 1981–1987 wikariusz w parafii św. Michała Archanioła w Katowicach.
– 1987–1994 diecezjalny wizytator katechezy, diecezjalny duszpasterz harcerzy, członek Diecezjalnej Komisji Liturgicznej.
– 1994–2012 proboszcz parafii NMP Matki Kościoła w Jastrzębiu-Zdroju. W tym okresie powierzano mu różne funkcje w archidiecezji katowickiej i dekanacie Jastrzębie Górne. Był archidiecezjalnym duszpasterzem mężczyzn i górników, członkiem Rady Kapłańskiej i Kolegium Konsultorów, a także moderatorem prezbiterów młodszych roczników święceń. Na poziomie dekanalnym pełnił funkcje: ojca duchownego księży, a następnie dziekana. W 2003 r. otrzymał godność kapelana Jego Świątobliwości.
– Od 29 lipca 2012 r. jest wikariuszem biskupim ds. stałej formacji kapłanów. Należy do Kolegium Konsultorów i archidiecezjalnej Rady Kapłańskiej. Przewodniczy Komisji ds. Duchowieństwa oraz jest członkiem Komisji Głównej II Synodu Archidiecezji Katowickiej.

Jako zawołanie biskupie ks. Szkudło wybrał słowa: „W Tobie Panie zaufałem”.

KS. DR ADAM WODARCZYK
MODERATOR GENERALNY RUCHU ŚWIATŁO–ŻYCIE

Adam Wodarczyk urodził się 3 stycznia 1968 r. w Tarnowskich Górach w rodzinie Henryka i Łucji z d. Cichy. Ukończył Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne w Katowicach i uzyskał tytuł magistra teologii na Papieskim Fakultecie Teologicznym w Krakowie. Napisał pracę naukową z historii Kościoła: „Ksiądz Franciszek Blachnicki – życie i działalność w latach 1921–1961”. Święcenia prezbiteratu przyjął 14 maja 1994 r. w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach z rąk abpa Damiana Zimonia. Jest kapłanem archidiecezji katowickiej, choć jego parafia macierzysta w roku 1992 weszła w skład diecezji gliwickiej. Jako prezbiter odbył studia licencjackie z liturgiki i teologii pastoralnej w Instytucie Formacji Pastoralno-Liturgicznej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (licencjat z liturgiki – 1998 r.) oraz stacjonarne studia doktoranckie z liturgiki i teologii pastoralnej w Instytucie Teologii Pastoralnej KUL (licencjat z teologii pastoralnej – 2000 r.). W latach 2000–2001 studiował w Studium Kanonizacyjnym w Kongregacji ds. Kanonizacyjnych w Rzymie i uzyskał licencję Kongregacji. W 2007 r. otrzymał stopień doktora nauk teologicznych w zakresie teologii pastoralnej na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na podstawie pracy „Ksiądz Franciszek Blachnicki (1921–1987) – życie i działalność”. Zna język włoski. Adam Wodarczyk od lat młodzieńczych należy do Ruchu Światło–Życie. Tam przeszedł całościową, dogłębną formację: był animatorem i moderatorem wspólnot parafialnych, wielu oaz rekolekcyjnych na różnym stopniu formacji, a także moderatorem diakonii w ramach ruchu na szczeblu diecezjalnym. Obecnie jest moderatorem generalnym ruchu (II kadencja powierzona mu przez KEP).

Dotychczasowe urzędy i funkcje:

– 1994–1998 wikariusz parafialny w parafii św. Jadwigi w Chorzowie, moderator rejonowy Ruchu Światło–Życie i moderator Diecezjalnej Diakonii Ewangelizacji Ruchu Światło–Życie w Archidiecezji Katowickiej.
– Od 2001 postulator procesu beatyfikacyjnego sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego.
– Od 2007 moderator generalny Ruchu Światło-Życie.
– W latach 2008–2013 był konsultorem Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży KEP.
– Aktualnie jest członkiem Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Komisji Duszpasterstwa KEP i Krajowej Rady Misyjnej.

Jako zawołanie biskupie wybrał słowa „Światło-Życie”.

Posłuchaj:

Wypowiedź metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca

Wypowiedź Piotra Lebka, koordynatora Orszaku Trzech Króli w Katowicach

Wypowiedź ks. Romana Chromego, dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Metropolitalnej w Katowicach

Metropolitalne Święto Rodziny

MSR