„Rozumiemy, jak społecznie skomplikowana i ekonomicznie trudna jest sytuacja górnictwa na Górnym Śląsku. Jesteśmy świadkami wypadków na kopalniach oraz niepokoju społecznego, wyrażającego się w ostatnich miesiącach w protestach związkowców i emerytów. Dlatego kolejny raz za wstawiennictwem św. Barbary powierzymy Bożej Opatrzności górnicze sprawy” – napisał metropolita katowicki abp Wiktor Skworc w zaproszeniu na Mszę św. w intencji górników i ich rodzin, której będzie przewodniczył w niedzielę, 7 grudnia br. w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach o godz. 12.00. Zostało ono odczytane w parafiach całej archidiecezji.

Do udziału we tej Mszy św. abp Skworc zaprosił całą Brać Górniczą, zarówno zarządzających, jak i zatrudnionych w tym najważniejszym sektorze przemysłowym naszego regionu. Do tej wspólnotowej modlitwy metropolita katowicki zaprosił też księży proboszczów parafii, na których terenie aktualnie fedrują kopalnie, poczty sztandarowe, a także emerytów górniczych oraz poszkodowanych w wypadkach pod ziemią.

„Wspólnie zawierzymy Bogu, przez wstawiennictwo św. Barbary, wszystkie problemy górnictwa, zwłaszcza jego naprawę – na płaszczyźnie dialogu społecznego, bez eskalacji napięć społecznych i groźby bezrobocia. Bracia Górnicy! Liczę na Waszą obecność w katedrze w przyszłą niedzielę, zaś wszystkich Diecezjan proszę o modlitwę w intencji bezpiecznej przyszłości dla Śląska” – czytamy w zaproszeniu.

Transmisję Mszy św. w intencji górników i ich rodzin 7 grudnia przeprowadzą m.in: TVP Katowice, TVP Info, Radio eM i Radio Katowice.

Po Mszy św. jej uczestnicy zaproszeni są na barbórkowy poczęstunek.

Posłuchaj: wypowiedź metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca

Przeczytaj: pełny tekst zaproszenie abp. Wiktora Skworca