Got 0 bytes response, method=default Response decode error Piekary Śl.: Pielgrzymka kobiet i dziewcząt

katedra

W zaproszeniu odczytanym w parafiach archidiecezji metropolita katowicki abp Wiktor Skworc przypomniał, że trwa w metropolii górnośląskiej Rok Rodziny pod hasłem: „Rodzina miłością wielka”. „Wskazując na ponadczasową wartość rodziny, wypełniamy nauczanie św. Jana Pawła II, który w adhortacji apostolskiej „Familiaris consortio” podkreślił, że małżeństwo i rodzina stanowią jedno z najcenniejszych dóbr ludzkości” – podkreślił. Metropolita katowicki zwrócił uwagę, że kobiecie przypada szczególna rola w kształtowaniu więzi rodzinnych.

„Razem z Maryją powierzymy Jej Synowi świat kobiet, reprezentowany na piekarskim wzgórzu przez babcie, matki, żony, córki, siostry zakonne, osoby stanu wolnego. Będą też przedstawicielki lokalnych samorządów i branż zawodowych. Zapraszam środowisko nauczycielek, pedagogów, personelu medycznego, świata kultury, nauki oraz ruchów katolickich i parafialnych wspólnot modlitewnych” – napisał w zaproszeniu abp Skworc i wyraził przekonanie, że w tym bogactwie stanów i powołań kryje się duchowy potencjał, od którego zależy jakość życia moralnego i religijnego rodzin na Górnym Śląsku.

„Wyjątkowym gościem pielgrzymki będzie w tym roku jałmużnik papieski, przybywający z Watykanu ksiądz arcybiskup Konrad Krajewski, który wygłosi do nas homilię” – poinformował metropolita katowicki.

Abp Skworc zachęcił również osoby, które nie będą mogły pielgrzymować do Piekar Śląskich, szczególnie chore i starsze, do duchowej łączności z pielgrzymami dzięki transmisji Mszy św. w Radiu eM i Radiu Katowice.

W tym roku podczas podczas piekarskiej pielgrzymki zostanie ogłoszony laureat dorocznej nagrody Lux ex Silesia (ogłaszany zawsze 17 sierpnia, we wspomnienie św. Jacka, głównego patrona metropolii katowickiej). Otrzymują ją osoby, które w swej działalności naukowej lub artystycznej ukazują wysokie wartości moralne i wnoszą trwały wkład w kulturę Górnego Śląska.

Plan pielgrzymki

Wzgórze kalwaryjskie:

godz. 8.00 – Godzinki o NMP

godz. 8.30 – Modlitwa różańcowa

Bazylika:

godz. 9.30 – Przybycie kardynałów i biskupów, procesja na Kalwarię z obrazem Matki Bożej Piekarskiej

godz. 10.00 – Msza święta na Wzgórzu Kalwaryjskim pod przewodnictwem abp. Wiktora Skworca, homilia: abp Konrad Krajewski, jałmużnik papieski (Watykan)

godz. 14.00 – Godzina młodzieżowa

godz. 15.00 – Nieszpory maryjne i procesja do bazyliki


Załącznik

Wypowiedź – metropolita katowicki abp Wiktor Skworc o pielgrzymce

Wypowiedź – metropolita katowicki abp Wiktor Skworc o nagrodzie Lux ex Silesia

 

Arcybiskup

SylwetkaNauczanieKalendarium
kalendarium

POCZTA ELEKTRONICZNA

Nowa poczta

Metropolitalne Święto Rodziny

MSR

Historia Archidiecezji

historyczna

Galeria

galeria3

Proces Beatyfikacyjny

machaw08

II Synod

Synod2

Kalendarz wydarzeń

Instytucje

Duszpasterstwa

Ruchy i stowarzyszenia

Media