Będzie to równocześnie zakończenie roku studiów dla alumnów Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach i WSD Ojców Franciszkanów w Panewnikach.

Ksiądz Macha przyjął święcenia kapłańskie właśnie w katowickim kościele św. Apostołów Piotra i Pawła.

24 listopada 2013 r. odbyło się uroczyste rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego ks. Jana Machy, na który zgodę wydała Konferencja Episkopatu Polski i Kongregacja ds. Świętych. Postulatorem procesu jest ks. dr Damian Bednarski.

Ks. Jan Macha urodził się 18 stycznia 1914 r. w Chorzowie Starym. W czerwcu 1939 r. przyjął święcenia kapłańskie. Podczas II wojny światowej pomagał rodzinom, których bliscy przebywali w więzieniach i obozach koncentracyjnych. W tym czasie pozyskiwał środki materialne, udzielał ślubów w języku polskim, nauczał religii, pocieszał złamanych na duchu, krzepił Słowem Bożym. 6 września 1941 roku został aresztowany przez Gestapo. Osadzono go w więzieniu mysłowickim. W czasie licznych przesłuchań był poddawany torturom. W listach do domu często prosił o modlitwę, z której czerpał siłę do przetrwania. 17 lipca 1942 r. został skazany na śmierć. Wyrok wykonano 3 grudnia 1942 r. piętnaście minut po północy w więzieniu przy ul. Mikołowskiej w Katowicach. Rodzina nigdy nie otrzymała ciała zmarłego. Najprawdopodobniej zostało ono spalone w KL Auschwitz. Symboliczny grób ks. Machy znajduje się na starym cmentarzu parafii św. Marii Magdaleny w Chorzowie Starym. „Umieram z czystym sumieniem. Żyłem krótko, ale uważam, że cel swój osiągnąłem. Nie rozpaczajcie! Wszystko będzie dobrze! Bez jednego drzewa las lasem zostanie (…) Zatem do widzenia! Zostańcie z Bogiem! Módlcie się za Waszego Hanika” - napisał kilka godzin przed egzekucją.

Posłuchaj:

Wypowiedź ks. Damiana Bednarskiego, postulatora procesu beatyfikacyjnego sługi Bożego ks. Jana Machy

Wypowiedź ks. Andrzeja Nowickiego, proboszcza parafii p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach

Link do strony poświęconej Słudze Bożemu ks. Janowi Masze: www.ksmacha.pl

Metropolitalne Święto Rodziny