Odbywać się będzie pod hasłem „Rodzina Miłością Wielka”.

Równocześnie podczas tej Mszy św. będzie miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. Pierwszy raz w archidiecezji katowickiej odbędzie się  Archidiecezjalne Świętowanie Jubileuszy Małżeńskich, którego myślą przewodnią są słowa „Co Bóg złączył...”. zgromadzeni w katowickiej katedrze małżonkowie odnowią przyrzeczenia małżeńskie i każda para otrzyma indywidualne błogosławieństwo. Jubilatów będzie witać na schodach góralska kapela z Jaworzynki, a małżonkowie będą „odznaczeni” okazjonalnym kotylionem, jak na weselu.

Po uroczystości w katedrze, ponownie będzie grała kapela Jetelinka, będzie kołocz i kawa - czyli odbędzie się swoiste „małe wesele” na placu katedralnym. Będzie można zatańczyć.

Do pomocy w organizacji wydarzenia czynnie włączają się małżeństwa z ruchu Domowego Kościoła oraz narzeczeni, którzy brali udział w kursach projektu Przed Nami Małżeństwo.

Idea Metropolitalnego Święta Rodziny zrodziła się podczas śląskiej pielgrzymki samorządowców i parlamentarzystów z abp. Damianem Zimoniem do Rzymu w 2007 r., w 750-lecie śmierci św. Jacka, patrona Śląska. Przy grobie św. Jana Pawła II, powstał pomysł przedsięwzięcia, które dzięki współpracy śląskich miast, organizacji oraz stowarzyszeń rozwija się i trwa do dziś. Dotychczasowe Metropolitalne Święta Rodziny odbyły się pod hasłami: „Moja wyjątkowa rodzina”, „Portret matki”, „Ojciec fundamentem rodziny”, „Piękno życia rodzinnego”, „Przez pokolenia” oraz „Rodzina wiarygodna”. Koordynatorem Metropolitalnego Święta Rodziny jest prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

Posłuchaj:
Wypowiedź – Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza
Wypowiedź – ks. Jarosław Ogrodniczak, duszpasterz rodzin, wicedyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin i moderator diecezjalny Domowego Kościoła

Zobacz: Plakat

Link do spotu o Jubileuszach Małżeńskich: https://www.youtube.com/watch?v=nk9QDFwQ2Sc

Link do strony Metropolitalnego Święta Rodziny: http://www.swieto-rodziny.pl

Metropolitalne Święto Rodziny