W serwisie można na bieżąco śledzić wydarzenia związane z beatyfikacją śląskiego kapłana męczennika II wojny światowej. Znalazło się tu kalendarium procesu, osoby odpowiedzialne za jego przebieg oraz szereg dokumentów. Są również modlitwy o beatyfikację oraz o wstawiennictwo sługi Bożego ks. Machy.

Strona http://www.ksmacha.pl przynosi także mnóstwo materiałów dotyczących kandydata na ołtarze. Jest jego obszerny życiorys, a także precyzyjne kalendarium życia. Można przeczytać listy i kazania ks. Machy. Bogata jest zawartość działu multimediów, wśród których znalazły się unikatowe zdjęcia, dokumentujące życie kapłana męczennika.

Ksiądz Jana Macha urodził się 18 stycznia 1914 r. w Starym Chorzowie. W wieku 25 lat został wyświęcony na kapłana. W czasie II wojny światowej pomagał rodzinom, których bliscy przebywali w więzieniach i obozach hitlerowskich. Pozyskiwał środki materialne, udzielał ślubów w języku polskim, nauczał religii i głosił słowo Boże. Na skutek swojej charytatywnej i duszpasterskiej działalności we wrześniu 1941 r. został aresztowany przez gestapo, a po licznych przesłuchaniach i torturach skazany na śmierć. Wyrok wykonano 3 grudnia 1942 r. Ciała duchownego nigdy nie zwrócono rodzinie. Symboliczny grób znajduje się na cmentarzu rodzimej parafii.

24 listopada 2013 roku miało miejsce uroczyste rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego ks. Jana Machy, na który zgodę wydała Konferencja Episkopatu Polski i Kongregacja ds. Świętych. Postulatorem procesu został ks. dr Damian Bednarski.

Posłuchaj: Wypowiedź ks. Damiana Bednarskiego, postulatora procesu beatyfikacyjnego ks. Jana Machy

Metropolitalne Święto Rodziny

MSR