W uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia br., przypada szesnasta rocznica święceń biskupich metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca, które przyjął on z rąk Jana Pawła II w bazylice św. Piotra na Watykanie.

Uroczysta Msza św., która rozpocznie się w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach o godz. 12.00, będzie również okazją do dziękczynienia Bogu za 90 lat życia abp. Stanisława Szymeckiego, emerytowanego arcybiskupa białostockiego, pochodzącego z archidiecezji katowickiej.

Arcybiskup Stanisław Szymecki urodził się 26 stycznia 1924 r. w Katowicach. W wieku 7 lat wraz z rodzicami wyemigrował do Francji. Tam w roku 1947 przyjął święcenia kapłańskie. W 1948 r. wrócił do Katowic. W latach 1949–1957 był sekretarzem i kapelanem biskupa Stanisława Adamskiego. Od 1966 r. pełnił funkcję wicerektora, a od 1968, przez 10 lat, rektora Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego. W latach 1978–1980 był proboszczem parafii św. Wojciecha w Mikołowie i dziekanem dekanatu mikołowskiego. W 1980 został wicerektorem Polskiej Misji Katolickiej we Francji. 27 marca 1981 został mianowany biskupem diecezjalnym diecezji kieleckiej. Święcenia biskupie otrzymał 12 kwietnia 1981 w Kaplicy Sykstyńskiej w Rzymie z rąk papieża Jana Pawła II. 15 maja 1993 został mianowany arcybiskupem metropolitą białostockim i pełnił ten urząd aż do osiągnięcia wieku emerytalnego w roku 2000.

Metropolitalne Święto Rodziny

MSR