Już po raz trzeci 6 stycznia 2014 r. ulicami Katowic przejdzie rozśpiewany, wielobarwny, rodzinny i radosny Orszak Trzech Króli. Organizatorami imprezy są Grupa eM Media oraz Śląskie Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe. Orszak rozpocznie się po Mszy św. odprawionej o godz. 12.00 w Katedrze. Wymarsz Orszaku przewidziany jest na godz. 13.30.

Katowicki Orszak Trzech Króli został zainspirowany przez Fundację Orszak Trzech Króli (OTKF) z Warszawy, która jest pomysłodawcą tego przedsięwzięcia i pomaga innym miastom w zorganizowaniu lokalnego orszaku.

Honorowy patronat nad imprezą objęli: Arcybiskup Metropolita Katowicki Wiktor Skworc oraz Prezydent Katowic Piotr Uszok.

Celem Orszaku jest wspólnotowe, rodzinne przeżywanie Święta Trzech Króli, podczas radosnego przemarszu ulicami miasta, któremu towarzyszy śpiew kolęd i odtwarzanie historii, jaka wydarzyła się w Betlejem ponad 2000 lat temu.

Orszak Trzech Króli to nawiązanie do staropolskich tradycji ludycznych, misteriów i korowodów. Przechodzący ulicami radosny korowód przypomina zapomniane obyczaje. Jest także interaktywną formą zabawy, w której podejmowany jest dialog z ludźmi spotkanymi na ulicy. Orszak to również teatr uliczny przełamujący barierę aktor-widz.

Scenariusz Orszaku nawiązuje do tradycji jasełek i jest oparty na przekazie biblijnym. Poszczególne sceny Orszaku, odgrywane są na wolnym powietrzu, na ulicach miasta, oparte będą na fragmentach Ewangelii.

Tegoroczny Orszak będzie miał charakter średniowiecznej pielgrzymki do Ziemi Świętej śladami miejsc uświęconych wydarzeniami z Historii Narodzin. Do grona aktorów-amatorów, obok nauczycieli i uczniów, rodziców i dzieci (którzy jak co roku będą uczestniczyli w barwnych orszakach królewskich), dołączą młodzi wykonawcy-uczestnicy widowiska "Franciszek- wezwanie z Asyżu", którzy pod kierunkiem reżysera Mariusza Kozubka przygotowują się do odegrania scen biblijnych. Nie zabraknie również pastuszków, aniołów i diabłów.

Do katowickiego Orszaku poza   rodzicami i dziećmi ze szkół katolickich, dołączą w tym roku wspólnota Domowego Kościoła i młodzież z Ruchu Światło- Życie.

Przemarszowi Orszaku towarzyszyć będzie wspólny śpiew kolęd.

Trasa przemarszu Orszaku:

- Katedra, ul. Powstańców, ul. Lompy- Urząd Wojewódzki, ul. Jagiellońska, ul. Wita Stwosza, Katedra.

Poszczególne sceny Orszaku oparte na scenach z Ewangelii odgrywane są na wolnym powietrzu, na ulicach miasta.

Scena 1. Zebranie pielgrzymów, rycerzy i królów wymarsz;

(ul. Powstańców, przy głównym wejściu do Katedry)

Scena 2. Gospoda

(ul. Powstańców, przy gmachu Kompanii Węglowej)

Scena 3. Herod

(schody przy gmachu Urzędu Wojewódzkiego i Marszałkowskiego, od ul. Lompy

naprzeciw pomnika W. Korfantego)

Scena 4. Pasterze

(skrzyżowanie ul Jagiellońskiej i Wita Stwosza, przy Placu K. Miarki)

Scena 5. Pokłon w Stajence. Zakończenie pielgrzymki- ceremonia rozesłania.

(schody przy głównym wejściu do Katedry)

Każdy uczestnik przemarszu otrzymuje śpiewnik z Kolędami i koronę.

Więcej szczegółów o Orszaku, a także zdjęcia z orszaków organizowanych w ubiegłych latach na stronie orszak.org/katowice   oraz www.facebook.com/orszakkatowice

Kontakt do organizatorów:

Piotr Czakański

Grupa eM Media Sp. z o.o.

ul. Wita Stwosza 16

Piotr Lebek