Got 0 bytes response, method=default Response decode error Tychy: Poświęcenie Pomnika Katyńskiego

W środę, 23 października br., w Tychach odbędzie się uroczystość poświęcenia Pomnika Katyńskiego. Mszy św. w kościele pw. bł. Karoliny przy ul. Tischnera o godz. 11.00 przewodniczyć będzie metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Po Mszy nastąpi poświęcenie pomnika, usytuowanego w pobliżu świątyni.

Starania o wybudowanie pomnika w tym miejscu rozpoczęły się w 2009 r. Inicjatorami były Tyskie Rodziny Katyńskie, z udziałem Związku Sybiraków. Wsparła ich młodzież II Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida, która posadziła pięć symbolicznych dębów i ufundowała kamień pamiątkowy, symbolizujący pięć ofiar zbrodni NKWD z 1940 r. z tyskim rodowodem. Na kamiennej tablicy widniał napis: „Katyń… ocalić od zapomnienia”. Wypisano też nazwiska zamordowanych mieszkańców miasta. Poświęcany w środę pomnik ufundował samorząd Miasta Tychy. Do nowego pomnika zostały dodane dalsze nazwiska ofiar zbrodni. Są to zakonnicy z Tychów, rodziny Sybiraków, a także pełniący w tym czasie służbę państwową policjanci i zmobilizowani rezerwiści Wojska Polskiego.

Autorami projektu pomnika są Grzegorz Ratajski i jego syn Wawrzyniec Ratajski.