Got 0 bytes response, method=default Response decode error Pierwszy stały diakon w archidiecezji katowickiej

Uroczystość odbędzie się o godz. 18.00 w kościele Przemienienia Pańskiego, z którym od 23 lat związany jest przyszły diakon. Od ponad roku znajdującą się w centrum Katowic parafię  prowadzą ojcowie dominikanie.

Jak informują ojcowie dominikanie na swej stronie internetowej, Albert Karkosz chciał zostać w młodości księdzem. Po maturze, jako osiemnastolatek był półtora roku w dwóch seminariach duchownych. – Tamta decyzja nie była zbyt dojrzała – przyznaje dziś szczerze pan Albert. – Nie wiem, czy wytrwałbym w kapłaństwie.

Kilka lat później wziął ślub z Barbarą, dochował się trzech synów, a niedawno – pierwszego wnuka. Trzydzieści lat przepracował w śląskich kopalniach – od roku jest na emeryturze.

– Mimo świeckiego życia, zawsze interesowałem się teologią – mówi pan Albert. Drugą jego pasją jest historia Kościoła. W 2004 roku skończył Katolicki Uniwersytet Lubelski, a potem obronił doktorat z historii Kościoła na Uniwersytecie Opolskim.

Dziewięć lat temu poprzedni proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego zapytał go, czy nie chciałby zostać nadzwyczajnym szafarzem Komunii Świętej – świeckim, który udziela komunii. Zgodził się bez wahania.

Pamięta, że gdy pierwszy raz udzielał w kościele Komunii, czuł dużą tremę. Na dodatek proboszcz kazał mu komunikować w miejscu, gdzie do komunii przystępuje żona pana Alberta. Jako szafarz zanosi też Komunię chorym do domów. – To, jak oni czekają na przyjęcie Pana Jezusa sprawia, że widzę wielki sens mojej posługi – mówi Albert Karkosz.

Załączniki

Wypowiedź – ks. Roman Chromy, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego katowickiej kurii – mp3

Link do strony zawierającej więcej informacji o kandydacie: Żonaty diakon

Link do strony wyjaśniającej: Czym jest diakonat stały