Got 0 bytes response, method=default Response decode error Pierwszy stały diakon w archidiecezji katowickiej

katedra

Uroczystość odbędzie się o godz. 18.00 w kościele Przemienienia Pańskiego, z którym od 23 lat związany jest przyszły diakon. Od ponad roku znajdującą się w centrum Katowic parafię  prowadzą ojcowie dominikanie.

Jak informują ojcowie dominikanie na swej stronie internetowej, Albert Karkosz chciał zostać w młodości księdzem. Po maturze, jako osiemnastolatek był półtora roku w dwóch seminariach duchownych. – Tamta decyzja nie była zbyt dojrzała – przyznaje dziś szczerze pan Albert. – Nie wiem, czy wytrwałbym w kapłaństwie.

Kilka lat później wziął ślub z Barbarą, dochował się trzech synów, a niedawno – pierwszego wnuka. Trzydzieści lat przepracował w śląskich kopalniach – od roku jest na emeryturze.

– Mimo świeckiego życia, zawsze interesowałem się teologią – mówi pan Albert. Drugą jego pasją jest historia Kościoła. W 2004 roku skończył Katolicki Uniwersytet Lubelski, a potem obronił doktorat z historii Kościoła na Uniwersytecie Opolskim.

Dziewięć lat temu poprzedni proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego zapytał go, czy nie chciałby zostać nadzwyczajnym szafarzem Komunii Świętej – świeckim, który udziela komunii. Zgodził się bez wahania.

Pamięta, że gdy pierwszy raz udzielał w kościele Komunii, czuł dużą tremę. Na dodatek proboszcz kazał mu komunikować w miejscu, gdzie do komunii przystępuje żona pana Alberta. Jako szafarz zanosi też Komunię chorym do domów. – To, jak oni czekają na przyjęcie Pana Jezusa sprawia, że widzę wielki sens mojej posługi – mówi Albert Karkosz.

Załączniki

Wypowiedź – ks. Roman Chromy, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego katowickiej kurii – mp3

Link do strony zawierającej więcej informacji o kandydacie: Żonaty diakon

Link do strony wyjaśniającej: Czym jest diakonat stały

 

Arcybiskup

SylwetkaNauczanieKalendarium
kalendarium

POCZTA ELEKTRONICZNA

Nowa poczta

Metropolitalne Święto Rodziny

MSR

Historia Archidiecezji

historyczna

Galeria

galeria3

Proces Beatyfikacyjny

machaw08

II Synod

Synod2

Kalendarz wydarzeń

Instytucje

Duszpasterstwa

Ruchy i stowarzyszenia

Media