Już w najbliższą środę, 16 października br., dokładnie w kolejną rocznicę wyboru Jana Pawła II, w katowickim Spodku pokazane zostanie wyjątkowe mega widowisko „Franciszek – wezwanie z Asyżu”. Wszystkie bilety na to unikalne przedsięwzięcie zostały sprzedane na długo przed spektaklem.

Widowisko „Franciszek – wezwanie z Asyżu”, które stanowi estradową adaptację „Pieśni o św. Franciszku” gliwickiego Teatru „A”. Mega widowisko będzie wystawione tylko jeden raz. Nawiązuje ono do hasła tegorocznego Dnia Papieskiego „Jan Paweł II – Papież Dialogu”. W centrum widowiska stoi Franciszek – pogodny święty, człowiek doskonałej miłości i ubóstwa, mistyk, cudotwórca, asceta – brat wszelkiego stworzenia, gotowy do dialogu z każdym.

O rozmachu spektaklu świadczyć może m.in. zaangażowanie pięciuset młodych wykonawców, w tym aktorów Teatru A, grup rekonstrukcyjnych, osób niepełnosprawnych, zespołów tanecznych, orkiestry, chóru, wokalistów i recytatorów wyłonionych z castingu (Casting przeprowadzono w dniach 26 i 27 czerwca br., w czasie którego przesłuchano ponad 160 osób, spośród których wyłoniono 52 osoby w kategorii aktorskiej i wokalnej). Sztuka rozgrywana będzie synchronicznie na 4 scenach, oraz całej przestrzeni Spodka z uwzględnieniem licznych multimediów oraz relacjami “live” na potężnych ekranach. Scenografia oparta będzie na gigantycznych, mobilnych formach konstrukcyjnych. Wykorzystane zostaną efekty pirotechniczne, padać będzie prawdziwy deszcz, zapłonie żywy ogień, powieje wiatr.

Przedsięwzięcie z ramienia Fundacji prowadzi ks. Robert Kaczmarek – koordynator Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” w archidiecezji katowickiej, wspierany przez doświadczonych inicjatorów licznych działań artystycznych – p. Kazimierza Wzorka (wieloletni dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”) i Piotra Czakańskiego (Prezesa Grup eM Media).

W zespole artystycznym pod kierunkiem Mariusza Kozubka (reżyser i scenarzysta spektaklu, założyciel i wieloletni kierownik artystyczny Teatru A) znajdują się między innymi Henryk Konwiński (choreografia), Marek Stecko (kostiumy), Baśka Wesołowska (projekty elementów scenografii w widowisku), ks. Mariusz Lach SDB (reżyseria światła), Jacek Dzwonowski (kompozytor), Robert Gliński (gitarzysta) oraz Tomasz Giedwiło (dyrygent).

Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc informując o przedsięwzięciu napisał: „Do obejrzenia widowiska o św. Franciszku – człowieku miłości, radości, pokoju i ubóstwa – zapraszam członków katolickich stowarzyszeń, ruchów i wspólnot modlitewnych działających przy parafiach. Liczę na młodych m.in. z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Ruchu Światło-Życie. Mam nadzieję, że nie zabraknie animatorów Liturgicznej Służby Ołtarza, ministrantów, Dzieci Maryi, rodzin Domowego Kościoła, członków Żywego Różańca i III-go Zakonu św. Franciszka.

Poprzez udział w widowisku wesprzemy działania Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która przyznaje stypendia zdolnej młodzieży pochodzącej z ubogich rodzin, również z terenu naszej Archidiecezji. Poza tym to kulturalno-religijne wydarzenie wpisuje się w obchody Roku Wiary oraz stanowi formę przygotowania do kanonizacji bł. Jana Pawła II”.

Metropolitalne Święto Rodziny

MSR