W niedzielę, 13 października br., o godz. 18.00 w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach odbędzie się w Międzyuczelniana Inauguracja Roku Akademickiego 2013/2014.

Podczas uroczystej Mszy św., której przewodniczyć będzie abp Wiktor Skworc, zostanie wręczona profesorowi Wincentemu Myszorowi tegoroczna nagroda „Lux Ex Silesia”. Po tej uroczystości o godz. 19.45 rozpocznie się koncert w wykonaniu muzyków Filharmonii Śląskiej zorganizowany dla uczczenia pamięci bł. Jana Pawła II z okazji Dnia Papieskiego.

Tegorocznym laureatem nagrody „Lux Ex Silesia” jest ks. prof. Wincenty Myszor, dziekan-organizator Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego. Kapituła nagrody zwróciła uwagę na dorobek naukowy kapłana. – Trzeba podkreślić jego ogromne zasługi naukowe, dydaktyczne, niezwykle wysoką pozycję w świecie naukowym, najwyższe kompetencje badawcze – uzasadniał nominację ks. dr Marek Sypra, przewodniczący Kapituły „Lux ex Silesia”.

Ks. prof. Wincenty Myszor urodził się 22 maja 1941 w Chełmie Śląskim. Po ukończeniu liceum mysłowickiego im. T. Kościuszki, w 1959 rozpoczął studia teologiczne w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk bpa Herberta Bednorza 6 czerwca 1965 w katedrze katowickiej. W latach 1965-67 był wikariuszem w parafii św. Jana i Pawła w Katowicach-Dębie.

Studiował na Wydziale Teologicznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, oraz na Wydziale Teologicznym Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. W 1998 roku abp Damian Zimoń zlecił mu przygotowanie i organizację Wydziału Teologicznego na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. W roku akademickim 2000/2001 był dziekanem-organizatorem, a w latach 2001-2008 dziekanem Wydziału Teologicznego UŚ. W 2002 roku został zatrudniony na stanowisku profesora zwyczajnego Uniwersytecie Śląskim.

Jego zainteresowania naukowe ogniskują się głównie wokół historii chrześcijaństwa w II i III wieku. Jest znawcą języka koptyjskiego. Opracował pierwszy polski podręcznik do nauki tego języka: „Język koptyjski – kurs podstawowy dialektu saidzkiego”.

Za swoją pracę naukową został odznaczony m.in. Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Złotym Krzyżem zasługi. Od 2005 roku nosi godność Kapelana Jego Świątobliwości.

„Lux ex Silesia” to doroczna nagroda ufundowana w 1994 r. przez metropolitę katowickiego, abp. Damiana Zimonia. Otrzymują ją osoby, które w swej działalności naukowej lub artystycznej ukazują wysokie wartości moralne i wnoszą trwały wkład w kulturę Górnego Śląska. Jej dotychczasowi laureaci to: Irena Bajerowa (językoznawca), Wojciech Kilar (kompozytor), abp Alfons Nossol (ordynariusz diecezji opolskiej, teolog, ekumenista), Jerzy Zieliński (lekarz urolog), August Chełkowski (fizyk, marszałek Senatu RP), ks. Stanisław Tkocz (wieloletni redaktor naczelny "Gościa Niedzielnego"), Kornel Gibiński (lekarz, prekursor m.in. gastroenterologii), Franciszek Kokot (lekarz nefrolog, endokrynolog i patofizjolog), Tadeusz Sławek (anglista, poeta, historyk i teoretyk literatury), Henryk Mikołaj Górecki (kompozytor), Julian Gembalski (organista, konstruktor organów), ks. Remigiusz Sobański (prawnik kanonista), Anna Sekudewicz (dziennikarka Polskiego Radia Katowice), abp Szczepan Wesoły (duszpasterz Polonii na świecie), Wilibald Winkler (naukowiec związany z Politechniką Śląską), Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk", Jan Malicki (dyr. Biblioteki Śląskiej w Katowicach) Maciej Bieniasz (artysta plastyk i pedagog).

Metropolitalne Święto Rodziny

MSR