Got 0 bytes response, method=default Response decode error Żory: Finał VII Festiwalu Twórczości Religijnej

27 września o g. 19:00 w kościele świętych Apostołów Filipa i Jakuba odbędzie się finałowy wieczór tegorocznego VII Festiwalu Twórczości Religijnej. To już ostatnia szansa, aby posłuchać wspaniałej muzyki, i to w najstarszej żorskiej świątyni.

Festiwal trwał dwa miesiące. W tym czasie co piątek odbywały się wyjątkowe i niezapomniane koncerty. Razem z festiwalem Fide et Amore pożegnaliśmy sierpniowe ciepło i przywitaliśmy chłodne, jesienne wieczory. Jednak przeżycia estetyczne z tego czasu będą nam towarzyszyły aż do kolejnej edycji imprezy, która zdobyła serce żorzan i przyjezdnych.

Żorski Festiwal Twórczości Religijnej Fide et Amore został zorganizowany po raz pierwszy w 2007 r. przez księdza Wiesława Hudka (dyrektora artystycznego festiwalu) Henrykę Krypczyk (ówczesną dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Żorach) i Jana Ludwika (działacza muzycznego, kompozytora i nauczyciela gry na oboju). Ideą festiwalu jest propagowanie muzycznej kultury religijnej, również w wymiarze ekumenicznym. Od początku głównym inicjatorem oraz dyrektorem artystycznym festiwalu jest ks. dr Wiesław Hudek, muzykolog, liturgista i poeta. Honorowy patronat nad imprezą sprawują zarówno przedstawiciele duchowieństwa, miejscowych władz jak i świata kultury (m.in. ks. prof. Jerzy Szymik, Wojciech Kilar, Krzysztof Penderecki).

Podczas festiwalu odbywają się koncerty chorału gregoriańskiego, muzyki organowej, współczesnej twórczości „New Life Music", muzyki oratoryjnej i inne. Prócz prezentacji muzycznych jest w nim miejsce dla różnych przejawów duchowej ekspresji człowieka (łac. fide et amore znaczy wiarą i miłością). Oprócz koncertów odbywają się konkursy, projekcje filmowe, wystawy prac plastycznych, wieczory autorskie oraz debata artystów.

Jak podkreślają organizatorzy, Festiwal „Fide et Amore", o którym informują lokalne, regionalne oraz ogólnopolskie środki przekazu, jest niecodziennym wydarzeniem muzycznym i religijnym, które przyczynia się do integracji lokalnej społeczności oraz promocji miasta.

Program koncertu finałowego

Piątek, 27 września 2013 g. 19:00- kościół pw. świętych Apostołów Filipa i Jakuba

(Żory, ul. Garncarska 16)

Ordo virtutum św. Hildegarda z Bingen