Got 0 bytes response, method=default Response decode error Katowice: 10-lecie Funduszu Stypendialnego im. ks. Szramka

katedra

W sobotę, 12 stycznia br. o godz. 14.30 w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach (kościół mariacki) odbędzie się spotkanie z okazji dziesięciolecia Funduszu Stypendialnego im. bł. ks. Emila Szramka. Spotkanie odbędzie się w przeddzień 71. rocznicy męczeńskiej śmierci patrona Funduszu w obozie w Dachu. W spotkaniu weźmie udział metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, który będzie przewodniczył Mszy św.

 

Stypendia im. Bł. Ks. Emila Szramka otrzymało dotychczas 618 uczniów. Otrzymuje je zdolna młodzież pochodząca z ubogich rodzin. Celem funduszu jest wyrównywanie szans edukacyjnych. Stypendyści w czasie wakacji odbywają kilkudniowe spotkanie formacyjne.

 

Bł. ks. Emil Szramek był w okresie międzywojennym i w czasie II wojny światowej proboszczem parafii mariackiej w Katowicach. Znany był jako żarliwy duszpasterz, gorliwy patriota, działacz społeczny i narodowy w okresie Powstań Śląskich i Plebiscytu, badacz historii i kultury Śląska, mecenas sztuki, budowniczy katowickiej katedry. Zginął męczeńską śmiercią 13 stycznia 1942 r. w obozie koncentracyjnym w Dachau. Beatyfikował go papież Jan Paweł II w 1999 r. jako jednego ze 108 polskich męczenników II wojny światowej.

Arcybiskup

SylwetkaNauczanieKalendarium
kalendarium

POCZTA ELEKTRONICZNA

Nowa poczta

Historia Archidiecezji

historyczna

Galeria

galeria3

Proces Beatyfikacyjny

machaw08

Kalendarz wydarzeń

Instytucje

Duszpasterstwa

Ruchy i stowarzyszenia

Media