Got 0 bytes response, method=default Response decode error Dąbrówka Mała: 100-lecie kościoła

W niedzielę, 9 grudnia br. o godz. 12.15 metropolita katowicki abp Wiktor Skworc odprawi Mszę św. w parafii św. Antoniego Padewskiego w Katowicach Dąbrówce Małej z okazji 100-lecia tamtejszego kościoła.

Kościół św. Antoniego, wg projektu J. Meyersa i R. Fiszera z Wrocławia, został wybudowany w latach 1907-1912. Jego trójnawowa konstrukcja o charakterze bazylikowym prezentuje styl neobarokowy z elementami modernizmu. W fasadzie świątyni znajduje się okazała wieża. Wyposażenie kościoła posiada elementy neoromańskie (m.in. ołtarz główny, ambona, konfesjonały, balaski i rzeźba Piety) oraz neobarokowe (ołtarze boczne). Te ostatnie powstały w pracowni wrocławskiego rzeźbiarza M. Laua w 1916 roku. Natomiast autorem malowideł ściennych (1933-1934) nad wspomnianymi ołtarzami był krakowski malarz – Pawlikowski. Uroczyste poświęcenie kościoła nastąpiło 17 listopada 1912 roku. Dwa lata później jego wnętrza wzbogaciły się o pięknie brzmiące organy. W 1916 roku przy świątyni założono klasztor sióstr św. Jadwigi, a w połowie lat 30. XX wieku wybudowano dom parafialny. W 1948 roku podczas wielkiej wichury, która przeszła nad Katowicami, zniszczeniu uległa część kopuły wieży kościoła. Z kolei w latach 80. XX wieku przebudowano prezbiterium świątyni i wzniesiono dom katechetyczny.

Załącznik

Wypowiedź – ks. Andrzej Noras, proboszcz parafii św. Antoniego w Dąbrówce Małej – mp3