Got 0 bytes response, method=default Response decode error Katowice: Międzyuczelniana inauguracja roku akademickiego

Podczas uroczystości zostanie wręczona przez metropolitę katowickiego abp Wiktora Skworca nagroda Lux ex Silesia. W tym roku otrzyma ją artysta plastyk Maciej Bieniasz.

Tegoroczny laureat nagrody „Lux ex Silesia” urodził się w roku 1938 w Krakowie. Tam również ukończył Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych. Od 1974 roku jest związany z Katowicami i Śląskiem, przede wszystkim jako pedagog katowickiej filii krakowskiej ASP, a obecnie Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Jest wybitnym malarzem i grafikiem. Jego prace znajdują się w galeriach Warszawy, Krakowa, Poznania i wielu innych miast Polski. Interesuje go przede wszystkim człowiek i jego niepokoje. Patrzy na niego przez doświadczenie wiary chrześcijańskiej, nawiązując do ikonografii czasów biblijnych. W latach 80. ubiegłego stulecia był związany z kręgiem kultury niezależnej.

„Lux ex Silesia” to doroczna nagroda ufundowana w 1994 r. przez metropolitę katowickiego, abp. Damiana Zimonia. Otrzymują ją osoby, które w swej działalności naukowej lub artystycznej ukazują wysokie wartości moralne i wnoszą trwały wkład w kulturę Górnego Śląska. Jej dotychczasowi laureaci to: Irena Bajerowa (językoznawca), Wojciech Kilar (kompozytor), abp Alfons Nossol (ordynariusz diecezji opolskiej, teolog, ekumenista), Jerzy Zieliński (lekarz urolog), August Chełkowski (fizyk, marszałek Senatu RP), ks. Stanisław Tkocz (wieloletni redaktor naczelny "Gościa Niedzielnego"), Kornel Gibiński (lekarz, prekursor m.in. gastroenterologii), Franciszek Kokot (lekarz nefrolog, endokrynolog i patofizjolog), Tadeusz Sławek (anglista, poeta, historyk i teoretyk literatury), Henryk Mikołaj Górecki (kompozytor), Julian Gembalski (organista, konstruktor organów), ks. Remigiusz Sobański (prawnik kanonista), Anna Sekudewicz (dziennikarka Polskiego Radia Katowice), abp Szczepan Wesoły (duszpasterz Polonii na świecie), Wilibald Winkler (naukowiec związany z Politechniką Śląską), Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk", Jan Malicki (dyr. Biblioteki Śląskiej w Katowicach).

Zobacz: plakat