Got 0 bytes response, method=default Response decode error Abp Skworc: Idźcie szlakiem Jezusa!

Abp Skworc: Idźcie szlakiem Jezusa!

1.    Witam w katowickiej katedrze; w tym wieczerniku, zebranych na modlitwie; na dziękczynieniu Bogu Ojcu przez Chrystusa w Duchu Świętym. Witam łączących się z nami na modlitwie i uwielbieniu dzięki transmisji Radia eM.
    Dziękujemy za czas miniony i wypełniony; przed wiekami wypełniony sakramentem chrztu św. i pierwsza ewangelizacją; a ostatnio wypełniony ewangelizacją samego Piotra naszych czasów, adresowaną przede wszystkim do młodych. Dziękujemy za trwający Rok Miłosierdzia; mamy być Miłosierni jak Ojciec; i za ŚDM – za dni w diecezji i dni centralne w Krakowie.
W książce Jana Pawła II – „Wstańcie, chodźmy” na stronie 81; czytamy – świadectwo Jana Pawła II – o Ruchu Światło-Życie, które kończy się takim stwierdzeniem: „Światowe Dni Młodzieży wyrastają poniekąd z oazowego doświadczenia”. Jesteśmy wdzięczny św. Janowi Pawłowi II za to zobowiązujące świadectwo.
Drodzy! W archidiecezji katowickiej przyjęliśmy 16 tysięcy pielgrzymów. Okazaliśmy niezwykłą gościnność. Przybliżyliśmy młodym rodzinność Kościoła; doświadczenie Kościoła-Matki, która przygarnia i daje poczucie bezpieczeństwa. Wszystkim, którzy udzielili gościny składam szczere Bóg zapłać!
Moi Drodzy! Warto wspomnieć, że wydarzenia centralne w Krakowie miało śląskie akcenty. Pan prof. Henryk Botor z Tychów skomponował Mszę św., która została wyśpiewana na Brzegach w niedziele w czasie Mszy św. papieskiej. I druga postać z naszej archidiecezji, wspomniana nawet przez papieża Franciszka, to twórca elementów graficznych ŚDM, które znalazły się na flagach, chustach i szatach liturgicznych, to śp. Maciej Szymon Cieśla - projektant komunikacji wizualnej. Do Komitetu Organizacyjnego ŚDM trafił we wrześniu 2014 roku, dzięki ogłoszeniu o wolontariacie. Niestety nie doczekał się spotkania z papieżem; zamęczony nieuleczalną chorobę odszedł do Domu Ojca. „To, co Maciek dał Komitetowi Organizacyjnemu poza pięknymi graficznymi pracami, to ufność, że Pan Bóg jest większy od ludzkich słabości i niemocy, że może je przemienić. W trakcie swojej pracy w Komitecie stał się osobą wierzącą i ufającą Bogu: potrafił przyjmować swoje cierpienie, przyznawać się do Krzyża  i stał się w tym dla nas nauczycielem” (ks. Suchodolski). Rip.
Drodzy!
2.    Trzeba wracać do słów papieża Franciszka i naśladować Jego gesty, modlitwą i ciszą. Powiedział m.in., że czasy w których żyjemy nie potrzebują „młodych kanapowych”; ale „młodych ludzi w butach, najlepiej w butach wyczynowych”.
Drodzy! Wy już dawno ubraliście wyczynowe buty angażując się w Ruch Światło-Życie. I chodzicie szlakami wytyczonymi przez Sługę Bożego Franciszka Blachnickiego. Są to szlaki Domowego Kościoła, oazy młodzieżowej i dzieci Bożych. To szlaki formacji i zaangażowania w dzieło ewangelizacji.
Goście ŚDM wyjechali; ale z nami jest Ten, dla którego przyjechali – jest z nami Miłosierny Pan. Szczególnie obecny w godzinie Eucharystii, bliski; do objęcia. Jest z nami Zmartwychwstały, objawiający Boga jako miłosiernego Ojca! Trzeba, aby przez was stał się bliski wszystkim waszym rówieśnikom!
Drodzy Oazowicze! Jesteście zobowiązani do szczególnego świadectwa, które będzie waszym zadaniem domowym.
Trzeba, aby przez was młodzi ludzie poznali przesłanie papieża Franciszka do nich skierowane.
Trzeba, aby młodzi mogli spotkać się z wami, jako świadkami ŚDM, którzy je przeżywali w bliskości papieża Franciszka.
Trzeba - mimo wszelkich trudności i różnić – utrzymywać więzi i kontakty nawiązane w ramach ŚDM.
Trzeba, żeby wszędzie tam, gdzie koncentrują się pytania i problemy egzystencjalne ludzi młodych, byliście obecni jako świadkowie; wskazujący jak Jan Chrzciciel – jak papież Franciszek: Oto Baranek Boży… Oto ten, który gładzi grzech świata..
    Trzeba, abyście sami i w grupach wolontariatu – podejmowali uczynki miłosierdzia.
Drogie Rodziny! Trzeba, abyście młodym, często poranionym przez fałszywy obraz miłości pomogli odkrywać miłość czystą, ofiarną, dobrą, trwałą, na której można budować. W tej sprawie wzywajcie pomocy Matki Teresy, od dziś świętej.
Drodzy! Trzeba nade wszystko słuchać Bożego słowa!
3.    Autor Księgi Mądrości mówił o mozole, o trudzie odkrywania „rzeczy tej ziemi”, które ostatecznie poznajemy przez Boży dar Mądrości, dar Ducha Świętego. To On otwiera nasze serca na słowa Jezusa Chrystusa, który w dzisiejszej Ewangelii stawia nam twarde wymagania. Słyszeliśmy wezwanie o dźwiganiu krzyża i kroczeniu za Jezusem. Nie kiedyś tam… teraz! W teraźniejszości potrzebna jest odwaga i śmiałość; nade wszystko dokonywanie wyborów ze wskazaniem – na Boga.
Więc odważnie idźcie szlakiem Jezusa. Kto chce iść za nim musi znać reguły obowiązujące na tym szlaku. Zostały nam przedstawione w dzisiejszej Ewangelii. Ludzie tworzący tłum, który szedł za Jezusem zostali wezwani do rezygnacja z majątku, rodziny, przyjaciół; do „wyrzekania się wszystkiego”! Bo nie można mieć w życiu dwóch absolutów! Trzeba się opowiedzieć i odpowiedzieć na miłość!
Ostatecznie Chrystus wszystkich powołuje do odpowiedzi na Boży dar miłości i oczekuje, abyśmy odpowiedzieli miłością i Bogu dali pierwszeństwo!
I powiedzieli w mocy Ducha – Panem jest Jezus! A Jezus nie wymaga niemożliwego; powołuje każdego na jego niepowtarzalną, indywidualną drogę naśladowania wg możliwości i otrzymanych charyzmatów.
A liturgia jest dziękczynieniem za życie, powołanie, charyzmaty.. Więc..
Za Twój i mój chrzest. Chwała Panu!
Za nasze ŚDM – w archidiecezji i Krakowie! Chwała Panu!
Za rekolekcje wakacyjne! Chwała Panu!
Za nową świętą Kościoła, Matkę Teresę. Chwała Panu!
Za nasze powołanie i charyzmaty. Chwała Panu!
Za te godzinę wspólnoty i Eucharystii! Chwała Panu.
I za ten wieczernik. Chwała Panu!
Za ten wieczernik, w którym modlimy się słowami psalmu:
Dobroć Pana, Boga naszego, niech będzie nad nami
I wspieraj pracę rąk naszych..
Dzieło rąk naszych wspieraj..
Panie wspieraj nas i całe dzieło Ruchu Światło – Życie. Amen.