Got 0 bytes response, method=default Response decode error Abp Skworc: Komunikat 14.11.2013

Drodzy Diecezjanie!
W ostatnim tygodniu docierały do nas dramatyczne informacje z Filipin dotkniętych skutkami tajfunu. Miliony mieszkańców tego wyspiarskiego państwa wymagają natychmiastowego zaopatrzenia w żywność oraz podstawowe środki umożliwiające przeżycie stanu klęski żywiołowej. Caritas Polska – dzięki ofiarności wiernych – jako jedna z pierwszych wsparła Filipińczyków dotkniętych skutkami niszczycielskiego żywiołu. Już 11 listopada br. przekazano do Caritas Filipiny kwotę
50 tysięcy euro na zakup wody i najpotrzebniejszych produktów żywnościowych. Bracia i Siostry!
W zaistniałej sytuacji równie ważne jest duchowe wsparcie Filipińczyków: modlitwa, o którą serdecznie Was proszę. Polecajmy Bożemu Miłosierdziu tych, których kataklizm pozbawił życia. Prośmy też, aby Boża Opatrzność otoczyła wszystkie pozostałe ofiary kataklizmu bezpieczną strefą błogosławieństwa i pomocy ze strony bliźnich. W stosownym czasie – gdy Caritas Polska podejmie realizację konkretnych projektów – włączymy się także w pomoc materialną.
Nasi Bracia i Siostry na Filipinach znani są ze szczególnego nabożeństwa
do Bożego Miłosierdzia. Uczyńmy zatem Koronkę do Bożego Miłosierdzia – którą odmówimy dziś po każdej Mszy Świętej – naszym duchowym darem i znakiem solidarności z wszystkimi mieszkańcami tego kraju.

Bracia i Siostry!
Za tydzień przypada ostatnia niedziela roku liturgicznego: Uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata. W dzień odpustu kościoła katedralnego pragniemy wpisać obchody pierwszej rocznicy otwarcia II Synodu Kościoła Katowickiego.
W związku z tym zaprosiłem członków Parafialnych Zespołów Synodalnych
do katedry, gdzie będą uczestniczyć w dniu skupienia. Punktem kulminacyjnym naszego spotkania będzie Msza Święta pontyfikalna, którą odprawię o godz. 12.00.
Do udziału w tym dziękczynieniu Kościoła Katowickiego zapraszam: Księży Dziekanów, osoby konsekrowane, przedstawicieli ruchów, stowarzyszeń i wspólnot modlitewnych zaangażowanych w życie parafii, poczty sztandarowe oraz wszystkich wiernych z archidiecezji i metropolii. Jestem przekonany, że wspólna modlitwa umocni w nas owoce kończącego się Roku Wiary, a Boże błogosławieństwo uczyni
z nas wiarygodnych świadków Chrystusa w rodzinach, miejscach nauki i pracy,
a także wobec wszystkich ludzi dobrej woli.
Już dziś pragnę z radością poinformować, że w Uroczystość Chrystusa Króla oficjalnie rozpoczniemy proces beatyfikacyjny Sługi Bożego Księdza Jana Machy, który oddał swe życie w służbie Jezusowi i bliźnim w mroczny czas hitlerowskiej okupacji.
Drodzy Diecezjanie!
Wszystkich Was powierzam Jezusowi Chrystusowi, Królowi Wszechświata. Niech On będzie zawsze Królem naszych serc, wspólnot rodzinnych i parafialnych.
W tej myśli udzielam Wam pasterskiego błogosławieństwa: w imię Ojca i Syna,
i Ducha Świętego.

† Wiktor Skworc
ARCYBISKUP METROPOLITA
KATOWICKI

VA I – 7364/13

Katowice, 14 listopada 2013 r.