Got 0 bytes response, method=default Response decode error Abp Skworc: Komunikat

Drodzy Diecezjanie!
Dziś w całej Polsce obchodzimy V Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. W tym roku spoglądamy na chrześcijan w dalekiej Nigerii, którzy doświadczają okrutnych prześladowań, łącznie z krwawymi atakami terrorystycznymi. Ich bezwzględność jest tym większa, że zdarzają się one nawet w czasie liturgii Mszy Świętej: niszczone są kościoły i inne miejsca kultu.
Wspólnota międzynarodowa wydaje się zbyt opieszale reagować na, występujące w wielu regionach świata, prześladowania chrześcijan. Jedna z Sióstr Elżbietanek – pracująca od dziesiątek lat w krajach misyjnych – napisała następujące, bolesne słowa: „chrześcijanie obojętni są dla chrześcijan”. Niech ta gorzka skarga będzie dla nas mobilizacją do modlitwy w intencji chrześcijan prześladowanych. Niech nasza solidarność z chrześcijanami w Nigerii wyrazi się również w darze materialnym, złożonym w ramach niedzielnej zbiórki.
Prośmy w modlitwie o ustanie prześladowań, by chrześcijanie mogli w pokoju i wolności wyznawać Chrystusa oraz budować dobro wspólne. Mobilizujmy polityków – także naszych reprezentantów w parlamencie – by angażowali się wszędzie tam, gdzie zagrożone są prawa człowieka, nie wyłączając prawa do wolności religijnej. Jesteśmy wdzięczni tym z nich, którzy czynią to w ramach prac Parlamentu Europejskiego, Polskiego Sejmu i Senatu oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Bracia i Siostry!
Korzystając z okazji, pragnę poinformować, że na pomoc dla chrześcijan w Syrii przekazaliśmy do Caritas Polska blisko 400 tysięcy złotych, zebranych w naszej archidiecezji przez parafialne zespoły charytatywne. Wszystkim ofiarodawcom składam „Bóg zapłać” za każdy ofiarowany grosz, będący wyrazem ludzkiej i chrześcijańskiej solidarności.
       Na dalsze budowanie solidarnej wspólnoty w przestrzeni parafii, archidiecezji i Kościoła powszechnego, udzielam Wam z serca pasterskiego błogosławieństwa: w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

+ Wiktor Skworc
ARCYBISKUP METROPOLITA