Got 0 bytes response, method=default Response decode error Abp Skworc: Zarówno przy narodzinach, jak i przy śmierci człowiekowi asystuje Bóg

1. Dziś, we Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, nasze myśli biegną ku tym, którzy poprzedzili nas na drodze do wieczności. Wśród nich są nasi poprzednicy w pasterskiej posłudze. Niedawno wspominaliśmy 65 rocznicę śmierci pierwszego biskupa katowickiego Augusta Hlonda; wspominamy też jego zmarłych następców – Arkadiusza Lisieckiego, Stanisława Adamskiego i Herberta Bednorza. Pamiętamy w modlitwie o biskupach pomocniczych, prezbiterach i diakonach, którzy odeszli do wieczności. Nasza modlitwa obejmuje też naszych rodziców i krewnych; tych wszystkich, którzy nas wychowywali i kształcili.
W czasie tej Mszy św. wspominamy również wszystkie ofiary Tragedii Górnośląskiej, którzy zginęli jako niewolnicy Stalina, deportowani w 1945 r. do pracy w kopalniach Donbasu. Było ich według obliczeń katowickiego IPN ponad 25 tysięcy... Mamy nadzieję, że w roku 2015, kiedy będziemy wspominali 70 rocznicę ich wywózki, to pamięć o nich przyjmie postać pomnika.
Pamiętamy o wszystkich ofiarach systemów totalitarnych, których miejsca pochówku są nieznane, a mogiły zapomniane. Wśród nich był – dziś już Sługa Boży ks. Jan Macha, którego proces beatyfikacyjny – po otrzymaniu zgody Stolicy Apostolskiej- rozpoczniemy oficjalnie w uroczystość Chrystusa Króla.
Pamiętamy, że 30 lat temu w tej katedrze stanął – Jan Paweł II i modlił się z inwalidami pracy. Było to spotkanie przez nich niezapomniane. A my w Dzień Zaduszny modlimy się za ofiary wypadków przy pracy, przy wypełnianiu pierwszego przykazania- czyńcie sobie ziemię poddaną. Nie mniej intensywnie modlimy się za ofiary wypadków drogowych, którzy do celu ziemskiej podróży nie dotarli.
Nie możemy nie pamiętać również obu biskupów, którzy położyli fundamenty pod partnerski związek diecezji Essen i Katowice; a byli to: biskup Essen – kardynał Franz Hengsbach i bp katowicki Herbert Bednorz. Wspominamy też ich zmarłych współpracowników, którzy angażowali się w przygotowanie partnerstwa między obu naszymi Kościołami lokalnymi – tak podobnymi w swojej społecznej strukturze i problemach. I wyrażamy radość, że w dzisiejszy wieczór modli się z nami bp Franz Josef Overbeck– biskup Essen wraz ze współpracownikami, którzy przybyli, aby umocnić nasze partnerstwo, formalnie zawiązane przed 20 laty. Bracia i Siostry!
2. Wczoraj i dziś ludzie gromadnie nawiedzają cmentarze, zanurzają się w „milczącą mądrość zgasłych pokoleń”. A my w tym w pierwszym kościele archidiecezji pochylamy się głęboko nad misterium śmierci, nad przemijalnością i kruchością ludzkiego losu.
Wszyscy doświadczamy paradoksu śmierci, która zabiera z tego świata pana rzeczy a one, rzeczy zostają; te wszystkie przez lata nagromadzone, niby niezbędne; często nie-rozdane i nierozdysponowane testamentem - zostają jak niemi oskarżyciele naszego przywiązania do materii, a czasem i ludzkiej pazerności.
Pisał poeta:
Zostały same
Naparstek
Talerz głęboki i płytki
Lusterko po wesołej babci
Trzy srebrne widelce
Kogut z gliny czerwonej
Fotografie chore na serce
Mgr dr hab.
Jak pawie na grobie

Rzeczy ryczą po tobie..
        (ks. Jan Twardowski, Sunt lacrimae rerum et mentem mortalia tangunt)