Got 0 bytes response, method=default Response decode error Słowo Pasterskie przed Metropolitalnym Świętem Rodziny i pielgrzymką do Piekar Śl.

„Wy jesteście solą ziemi.
Lecz jeśli sól utraci swój smak, czymże ją posolić?” (Mt 5,13)

Słowo Pasterskie przed Metropolitalnym Świętem Rodziny
 i pielgrzymką mężczyzn i młodzieńców
do Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich

Umiłowani Siostry i Bracia!

Wpatrujemy się dziś w Chrystusa wstępującego do nieba i nakazującego nam, byśmy – na wzór Apostołów – „byli Jego świadkami, aż po krańce ziemi” (por. Dz 1,8). On sam zapewnia nas o stałym działaniu Ducha Świętego, który napełnia swą mocą Kościół, uzdalniając go do dzieła ewangelizacji: do ubogacania życia poszczególnych osób i całych wspólnot ludzkich Dobrą Nowiną o zbawieniu (por. Łk 24,49). Jako uczniowie Chrystusa winniśmy podejmować to zadanie z odwagą i wytrwałością, niezależnie od czasów i uwarunkowań społeczno-kulturowych, w jakich żyjemy. Szczególnie dziś – gdy przeżywamy Rok Wiary – wezwani jesteśmy, by umacniać naszą osobową relację z Jezusem, bo ta pełna ufności zażyłość przemienia nasze rodziny, wspólnoty wiary i społeczeństwa.

Drodzy Diecezjanie!

Z radością was informuję, że już po raz szósty – w dniach od 18 maja do 2 czerwca – będziemy obchodzili Metropolitalne Święto Rodziny. Przeżyjemy je pod hasłem „Rodzina wiarygodna”. W tym prostym określeniu kryją się trzy słowa: rodzina, wiara i godność. Słowa te, połączone ze sobą, wyrażają głębokie przekonanie, że podniesiony do rangi sakramentu związek mężczyzny i kobiety, staje się zalążkiem wspólnoty zasługującej na pełne zaufanie. Rodzina oparta na wierze w Boga i na poszanowaniu ludzkiej godności, zawiera w sobie zalążki wszystkich relacji określających właściwy kształt ludzkiego życia: w rodzinie przychodzimy na świat, odkrywamy wartości, uczymy się podejmowania decyzji, gościnności oraz gotowości do otaczania opieką nowego życia. To właśnie w kochającej się rodzinie, dzieci znajdują przestrzeń do wzrastania w wolności, miłości i odpowiedzialności.
    Program szóstej edycji Metropolitalnego Święta Rodziny jest bardzo bogaty. Modlitwa i koncerty, imprezy sportowe, festyny, pikniki rodzinne, spektakle teatralne, a także konkursy i wykłady – to tylko niektóre propozycje dwutygodniowego świętowania. Więcej informacji umieszczono na plakatach wywieszonych w parafialnych gablotkach, w specjalnym dodatku „Gościa Niedzielnego” oraz na stronie internetowej: www.swieto-rodziny.pl. Powyższe wydarzenia objęli swym patronatem biskupi Metropolii Katowickiej oraz liczne media, z Programami Pierwszymi Polskiego Radia i Telewizji na czele. W ten sposób świętowanie rodziny w województwie śląskim i opolskim nabierze wymiaru ogólnopolskiego.
Główny ciężar organizacji Metropolitalnego Święta Rodziny wzięły na siebie władze samorządowe, Górnośląski Związek Metropolitalny „Metropolia Silesia”, stowarzyszenia, organizacje społeczne, członkowie ruchów katolickich oraz wierni z wielu parafii. Tak imponujące zaangażowanie osób i podmiotów jednoznacznie potwierdza, że rodzina cieszy się niezmiennie wielkim szacunkiem i poparciem społecznym. Jest po prostu wiarygodna.

Bracia i Siostry!

Świętowanie rodziny pragniemy zainaugurować modlitwą, celebracją Mszy Świętej w niedzielę 19 maja br. o godz. 12 w katedrach w Katowicach, Gliwicach i Opolu.
Do udziału w tej Eucharystii w katowickiej archikatedrze zapraszam całe rodziny: dziadków i babcie, rodziców i dzieci. Najmłodszym – razem z koncelebrującymi kapłanami – udzielimy indywidualnego błogosławieństwa, podobnie i matkom w stanie błogosławionym.
Podczas Metropolitalnego Święta Rodziny po raz kolejny zagoszczą na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego polscy wydawcy katoliccy, prezentując swoje książki. Cenną, naukową podbudową Metropolitalnego Święta Rodziny będzie XXII Sympozjum Piekarskie zorganizowane pod hasłem: „Świętowanie niedzieli, jako kwestia społeczno-etyczna”.

Prev Next »