Got 0 bytes response, method=default Response decode error Abp. Skworc: "Niechaj Bóg o was pamięta w dniu Jubileuszu i zawsze!"

Obchodzimy dziś uroczyście 100–lecie poświęcenia Waszej parafialnej świątyni. Spójrzmy więc najpierw z wdzięcznością na osoby i wydarzenia, które stoją u jej początku.
    Kościół św. Antoniego wybudowano w Dąbrówce Małej na początku XX wieku. Poświęcenia dokonano 17 listopada 1912 roku. Dwa lata później jego wnętrza wzbogaciły się o pięknie brzmiące organy. W 1916 roku przy świątyni założono klasztor sióstr św. Jadwigi, a w połowie lat 30. XX wieku wybudowano dom parafialny.
W 1948 roku podczas wichury, która przeszła nad Katowicami, zniszczeniu uległa część kopuły wieży kościoła.
W latach 80. XX wieku przebudowano prezbiterium świątyni i wzniesiono dom katechetyczny.
Dziś, gdy gromadzimy się w tej pięknej świątyni, myślimy z wdzięcznością o wszystkich jej budowniczych, duszpasterzach i dobroczyńcach. Dziękujemy Bogu za ich dalekowzroczną i silną wiarę, która sprawiła, że kolejne pokolenia mieszkańców Dąbrówki Małej mogą oddawać cześć Ojcu Niebieskiemu w tym świętym miejscu. Ma ono rolę służebną; służy innej świątyni – budowaniu żywej świątyni waszych serc, która ma wzrastać. Pytam was – jak św. Paweł – pytał chrześcijan w Koryncie – „Czyż nie wiecie, żeście świątynią Boga i że Duch Boży mieszka w was?.. Świątynia Boga jest święta , a wy nią jesteście” ( 1 Kor, 3, 17).

Drodzy Bracia i Siostry!
Jak więc dzisiaj, na początku XXI wieku, tu i teraz budować świątynię Boga opartą na wierze, pamiętając, że podwoje wiary są zawsze otwarte ( Dz 14, 27). Wiemy, że wiara jest łaską, darem Boga; jest też ex auditu, ze słuchania. Dlatego trzeba zadbać we wspólnocie parafialnej – o nieustanne karmienie się słowem Bożym. Wszak sam Chrystus obecny jest pośród swoich uczniów poprzez słowo Boże: to proklamowane w czasie liturgii i to czytane w domowym zaciszu.
Szczególnie serdecznie zachęcam rodziny, stowarzyszenia istniejące w parafii do wspólnotowego czytania Pisma Świętego. W nim znajdziecie Bożą prawdę i mądrość, a także odpowiedzi na wszystkie pytania nurtujące wasze serca.
Można też pogłębić znajomość Pisma św. poprzez udział w internetowym Biblicum Śląskim. Tak, można pogłębić znajomość Chrystusa i umocnić swą zażyłość z Nim. Dobrze to rozumiał święty Hieronim, gdy pisał: „nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa”. Konieczne jest więc poznawanie i przyjmowanie słowa Bożego, bo wyłącznie z tego dobrego ziarna – padającego na żyzną glebę ludzkiego serca – rodzi się dojrzała wiara.
To właśnie o jej ożywienie i ugruntowanie modli się Kościół na całej ziemi w czasie Roku Wiary. Modli się i studiuje – odpowiadając na życzenie Ojca Świętego Benedykta XVI - Katechizm Kościoła katolickiego.
Kościół, który się modli i bierze do ręki Katechizm – to my. O takim Kościele pisał z miłością św. Paweł – jak słyszeliśmy w II czytaniu mszalnym:
„Mam właśnie ufność, że Ten, który zapoczątkował w was dobre dzieło, dokończy go do dnia Chrystusa Jezusa, ...abyście byli czyści i bez zarzutu na dzień Chrystusa, napełnieni plonem sprawiedliwości nabytym przez Jezusa Chrystusa ku chwale i czci Boga

Umiłowani w Chrystusie!
Napełniamy się plonem sprawiedliwości, którym jest sam Chrystus, przyjmując sakramenty Kościoła. Spośród siedmiu sakramentów świętych, Chrystus obecny jest w sposób najbardziej widoczny – wręcz dotykalny – w Eucharystii. Nic więc dziwnego, że już w pierwszym zdaniu encykliki o Eucharystii, Jan Paweł II pisał: „Kościół żyje dzięki Eucharystii”. Dzięki Eucharystii żyje także wspólnota parafialna! Eucharystia gromadzi wiernych wokół ołtarza, pogłębiając więź z Bogiem oraz wzajemne, międzyludzkie relacje – jest więc źródłem komunii (comunio), wspólnoty. Jeśli parafia ma na co dzień pulsować Bożym życiem, Eucharystia musi znaleźć się w jej centrum. „Czyż nie wiecie, że nie ma chrześcijanina bez Mszy Świętej i Mszy Świętej bez chrześcijanina?” – mówili, z wiarą i odwagą, chrześcijanie ze starożytnej Kartaginy, skazywani na męczeńską śmierć za... uczestnictwo w Eucharystii.

Prev Next »